Krabičková dieta nebývá nic levného. Denně může běžně vyjít i na více než 400 Kč a měsíční náklady jsou pak citelnou ránou do rozpočtu. Jak si poskládat vlastní krabičkovou dietu?
Možná jste už zaslechli o krabičkové dietě a láká vás představa chutných a zdravých pokrmů, které vám dovezou až ke vchodovým dveřím a vy se vyhnete plánování, počítání kalorií, nakupování a hlavně vaření. Krabičková dieta může být účinným nástrojem v dietě, jeden z problémů je ovšem vysoká cena této služby.
Ne každý si může dovolit utrácet za jídlo větší částky. Je tu ale řešení pro každého, krabičkovou dietu si můžete udělat sami, ušetříte a naučíte se nové recepty, jídla si naplánujete podle svých chutí a preferencí a dieta bude fungovat, protože krabičky budou přesně „na míru“. Jak na takovou domácí krabičkovou dietu? Na to se podíváme v dnešním článku.
Celkový příjem kalorií
“Doporučuji začít nastavením celkového příjmu kalorií, který si můžete vypočítat sami nebo požádat o radu výživového poradce,” radí fitness trenérka Michaela Malínková. Na internetu najdete spoustu návodů, jak na takový výpočet, proto této části nebudeme věnovat mnoho času.
Pokud chcete mít krabičky ještě přesnější, ne pouze kaloricky, doporučujeme si nastavit také množství jednotlivých makroživin. Opět se jedná o individuální nastavení, ale můžeme poradit tradiční rozložení, bílkoviny by měly tvořit 30 až 40 procent, sacharidy okolo 40 procent a tuky okolo 20 až 30 procent.
Jaké recepty volit? Ty jednoduché
Teď už víte, kolik jídla za den musíte připravit a přichází čas vaření (a možná také pečení). Doporučujeme začít jednoduchými recepty, které vám nezaberou spoustu času. Pokud se pustíte rovnou do složitých receptů (a nepatříte mezi vášnivé kuchaře a pekaře), brzy vás krabičkování přestane bavit a vrátíte se zpět ke svému klasickému režimu.
Svačiny se mohou skládat již z připravených potravin – například řecký jogurt s banánem. Obědy a večeře můžou být stejné, takže vám postačí uvařit jednou rýži a jednou kuřecí směs, kterou následně rozdělíte do dvou krabiček. Po pár dnech vaření si získáte svůj systém a krabičky budete mít připravené za pár minut, proto začínejte pozvolna a dělejte si tuhle dietu co nejvíce jednoduchou.
Střídejte suroviny a potraviny
“Kvůli úspoře času není od věci mít stejné večeře i obědy, ovšem doporučuji střídat suroviny a potraviny, aby nedošlo k rutině, která vás brzy přestane bavit,” radí Malínková. Střídejte různé druhy ovoce, zeleniny, přílohy, ale také masa. Mimo to, že tímto způsobem předejdete rutině, vaše tělo získá širší spektrum vitamínů a minerálů, protože bude mít na výběr hned z několika zdrojů.
Krabičková dieta je skvělým způsobem, jak poctivě dodržovat zdravou stravu a výživu, proto vyzkoušejte měsíc a brzy uvidíte výsledky.
Úvodní fotografie: Freepik