Vyplatí se čtečka knih? Digitální knihovna má řadu výhod

Papírové knihy jsou prostě klasika. Pokud máte rádi hlavně jejich design, vůni a milujete hodiny strávené v knihovnách, antikvariátech a knihkupectvích, nejspíš skutečně čtečka e-booků nebude nic pro vás. Pokud ovšem nepotřebujete mít doma každou knihu fyzicky, může vám tento přístroj naprosto změnit život! Jaké jsou hlavní výhody čteček elektronických knih?

Knihovna pro minimalisty

Věděli jste, že se do čtečky vejde průměrně 1500 knih? A teď si představte takové množství vedle malého tenkého přístroje. Pokud jste knihomolem, ale nechcete, aby na vás knížky padaly ze všech stran vašeho bytu, jste minimalisté nebo zkrátka nemáte prostor na uskladnění takové hromady knih, investice do čtečky se vám jistě vyplatí.

Skladnost jako priorita

Najít místo v tašce pro šesti set stránkovou bichli, může být někdy docela výzva. Milovníci dlouhých románů, mnoha dějových linií a složitých zápletek, proto jistě ocení skladnost čtečky. A to ať už jen při cestě vlakem do školy nebo do práce anebo při cestování letadlem na dovolenou.

Díky čtečkám knih lidé více čtou

Pokud pro vás prostor ani skladnost nejsou rozhodujícími faktory, mohla by vás přesvědčit zajímavá statistika. Víte, že majitelé čtečky elektronických knih přečtou až o 50 % více knih než čtenáři knížek klasických papírových? Jedná se o výsledek všech benefitů. Svůj podíl na tom může mít třeba i fakt, že čtečku můžete číst bez rozsvíceného světla. A tím získáte další čas na čtení třeba večer a nemusíte se bát, že byste světlem rušili partnera nebo děti.

Čtečka knih je ideální volbou nejen na dovolenou, kam si jinak nemůžete zabalit půlku knihovny. Foto: Pixabay

Levné e-booky ušetří peníze

Češi za rok přečtou průměrně 13 knih. Samozřejmě někdo nečte vůbec a někdo si zase například dává různé limity ve stylu: Čím víc – tím líp! Každopádně e-knihy můžou výrazně ulevit vašemu rozpočtu. Běžně totiž bývají o několik desítek korun levnější.

Spoustu e-booků je také dostupných na internetu zdarma a legálně. Pokud tedy jste velkým knihomolem, ale nechcete či nemůžete do knih investovat, čtečka by vám mohla být velmi užitečná. Bezplatné e-knihy nabízí např. Kosmas či stránky Databazeknih.cz spolupracující s Městskou knihovnou v Praze. U obou je nutné počítat s tím, že jde o starší díla, případně o díla méně známá. Legálně si však stáhnete třeba Lakomce, Robinsona Crusoe či Božskou komedii a mnohé z dalších tradičních děl.

Nové knihy za několik minut

Knihovny, antikvariáty, knihkupectví. To jsou často opravdu kouzelná místa s příjemnou atmosférou, kam lidé chodí prostě rádi. Přesto žijeme v době, ve které máme všichni povinností až nad hlavu a každý krok, který nám ušetří čas, se hodí. Právě pořízením čtečky se nákup knih zkrátí na několik minut. Čas, který byste za normálních okolností trávili ve frontě v knihkupectví nebo cestou do knihovny, tak můžete využít mnohem lépe. Třeba právě čtením!

Úvodní fotografie: Pixabay

Přečtěte si také