Muž stojící na elektrické koloběžce značky Ninebot na dlažebních kostkách s výhledem shora na jeho ruce a nohy.

Pojištění elektrické koloběžky není potřeby vždy. Jaké jsou výjimky?

Pojištění elektrické koloběžky má zamezit situacím, kdy nepojištěný koloběžkář způsobí jiné osobě zranění či újmu na majetku. Ceny se pohybují v řádu stovek Kč za rok. Jakou koloběžku si pořídit, pokud nechcete pojištění platit?

V dubnu tohoto roku vstoupil v platnost nový zákon, který ukládá majitelům některých modelů elektrických koloběžek povinnost sjednat si povinné ručení. Přestože tento zákon měl původně začít platit již od ledna, došlo k jeho mírnému zpoždění. Nová legislativa se však týká jen omezeného množství koloběžek, specificky těch, které dosahují vyšší konstrukční rychlosti než 25 kilometrů za hodinu nebo jejichž hmotnost přesahuje 25 kilogramů a zároveň mají konstrukční rychlost vyšší než 14 kilometrů za hodinu.

S pomalejšími modely většinou pojištění nepotřebujete

Podle Zdeňka Pintery, category managera elektromobility pro společnost DATART, povinné ručení nakonec bude muset mít jen asi pětina modelů, které jsou aktuálně v nabídce. Většina masově prodávaných elektrokoloběžek na trhu totiž splňuje stanovené limity rychlosti a hmotnosti, které je od povinnosti ručení osvobozují. Přestože se pravidla týkají jen menší části uživatelů, počet dotazů na tuto tématiku ze strany zákazníků výrazně vzrostl. Mnoho z nich hledá jasné vysvětlení, co nová pravidla znamenají a zda se jich týkají.

Pravidla platí i pro elektrické skateboardy, segwaye a jednokolky

Kromě elektrokoloběžek si musí nyní povinné ručení sjednat i majitelé dalších druhů jednostopých elektrických dopravních prostředků, jako jsou elektrické skateboardy, segwaye a jednokolky. Z povinnosti ručení jsou však vyjmuti majitelé elektrokol, u kterých není elektrický motor považován za hlavní pohon.

Dvě osoby v helmach jedou na elektrických koloběžkách ve městské oblasti s moderními budovami v pozadí.
Foto: Unsplash

Elektrokoloběžky se zařadily na úroveň skútrů

Technologický rozvoj a zvyšující se kapacity baterií umožňují elektrokoloběžkám dosahovat stále delší dojezdy, čímž se stávají plnohodnotným dopravním prostředkem. Některé moderní modely mohou na jedno nabití ujet více než 100 kilometrů. Tyto koloběžky jsou čím dál tím oblíbenějším řešením pro obyvatele měst a oblastí s dobře rozvinutou sítí cyklostezek, nabízejí alternativu k tradičním způsobům dopravy a zároveň zvyšují jízdní komfort díky vylepšením, jako je odpružení nebo nafukovací kola.

Zdeněk Pintera z DATARTu zdůrazňuje, že majitelé těchto koloběžek by měli vědět, že na cyklostezky mohou pouze s modely, jejichž maximální konstrukční rychlost nepřesahuje 25 kilometrů v hodině. Tato pravidla pomáhají zabezpečit bezpečnost jak samotných jezdců, tak i ostatních účastníků provozu.

Takto nová regulace zasahuje pouze část uživatelů elektrokoloběžek, přesto je důležité, aby si všichni potenciální i stávající majitelé byli vědomi těchto změn a případně si sjednali povinné ručení.

Zdroj: Redakce ViralSvet.cz, Datart

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také