Jak pojistit auto při koupi?

Máte už také dost hromadné dopravy, která vás nedoveze na přesné místo, kam potřebujete? Neustále musíte někde čekat a mrznout a ve většina případů ještě taháte velké tašky s nákupem. Máte-li možnost, využijte raději auto. U nového nebo ojetého auto, je mnoho rozdílů, žádný však nerozlišuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Je to zkrátka nutnost, kterou musí mít se zakoupením auto každý provozovat vozidla. Za jakých podmínek si ho můžete sjednat, a na co si dát pozor, se dozvíte v následujícím článku.

Kde sjednat povinné ručení?

Povinné ručení můžete sjednat dnes již prakticky kdekoli. V každém větším městě je hned několik poboček pojišťoven, které vám velice rády nabídnou své služby. Díky internetu vše můžete vyřešit i bez osobního kontaktu. Než se na některou z poboček či webových stránek pojišťoven obrátíte, měli byste si ujasnit, co přesně by vaše pojištění mělo obsahovat. Řidič, který užívá vozidlo jen na víkendový nákup, nebude potřebovat to stejné, co řidič, který jezdí denně několik desítek kilometrů na služební jednání.

Kvalita povinného ručení se liší. Proto je také dobré si nejdříve porovnat jednotlivé nabídky pojišťoven a zjistit si uživatelské zkušenosti, než vám pracovník na pobočce začne vykládat, že jejich pojištění je nejlepší a jiné už nemáte hledat. Sjednání pojištění online vám také může zajistit slevu, zároveň také nejste omezeni časem.

Kdy sjednat pojištění?

Zařizovat povinné ručení před zakoupením vozidle je dobré, nikoli však nutné. U vozidel je potřeba rozlišit, zda si kupujete nové vozidlo nebo ojeté vozidlo. U nových vozidel musíte mít povinné ručení okamžitě, protože bez něj nemůžete vyjet ani ze autosalonu. Pokud nemáte ještě kupní smlouvu, vytváří se pojistka na základě údaje z velkého technického průkazu. U ojetých vozidel, které má při sepisovaní kupní smlouvy platné povinné ručení záleží na předchozím majiteli. Nejčastěji chce prodejce povinné ručení ukončit ihned poté, co prodá vozidlo a bude podepsána kupní smlouva. Je zde totiž riziko, že nový majitel vozidla bude mít dopravní nehodu, která v případě zavinění bude hrazena z pojistky předchozího majitele. I přesto nemusíte pojistku sjednávat s předstihem, neboť ve smlouvě se zavazujete, že počínaje tímto dnem se stáváte majitelem vozidla, a tento den si také sjednáte povinné ručení. Zákon udává, že žádné vozidlo nesmí být bez pojištění ani jeden den.

Jak na přepis vozidla na nového majitele?

K přepisu budete potřebovat několik nezbytných dokladů:

  • doklad totožnosti (občanský průkaz),
  • plná moc – pokud se přepisu vozidla neúčastní obě strany,
  • kupní smlouvu,
  • platnou zelenou kartu (aktuálně již klasicky bílou kartu),
  • formulář žádosti o změnu vlastníka,
  • potvrzení o technické prohlídce vozidla (STK),
  • velký technický průkaz.

Absence povinného ručení přináší sankce

Pokud jste vlastníkem vozidla, které nemá ze zákona sjednané povinné ručení, pokuta vás nemine. Jestliže s tímto vozidlem zaviníte dopravní nehodu, pojišťovny tuto škodu neuhradí. Celou škodu budete muset zaplatit samostatně, a to nejen škodu na majetku, ale také újmu na zdraví poškozeného nebo ostatních osob ve vozidle.

Zdroj informací: Česká kancelář pojistitelů
Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také