Hoste i číšníci běhají v pizzerii v holínkách: Benátky jsou pod vodou

Pro Benátky je naprosto běžné, že se jednou za čas část města ocitne pod vodou. Nyní se však jednalo o výrazné vzedmutí hladiny moře. Včera se pod vodou nacházely hned tři čtvrtiny města a např. ikonické Náměstí sv. Marka bylo kvůli vysoké hladině moře na dlouhé hodiny uzavřené. 

Kdo by čekal, že život se v zaplaveném městě zastaví, byl by na omylu. A to ani v případech, kdy udeří jev “acqua alta” a hladina Jaderského moře se vzedme natolik, že zatopí většinu Benátek. Včerejší den jasně ukázal, že místní ani turisté si z nastálé situace těžkou hlavu nedělají.

Skvěle to demonstruje virální video, kdy hosté sedí v zatopené italské restauraci v holínkách a kolem ve vodě kmitají číšníci nesoucí pizzu (taktéž v holínkách). A jak se podle výrazů zdá, nikoho nastálá sitace příliš nepřekvapuje.

Acqua Alta aneb když jsou Benátky téměr celé pod vodou

Včerejší vzedmutí hladiny o 150 cm pro město znamenalo zaplavení 63 % rozhlohy. Stačilo přitom několik centimetrů navíc a mohlo to být mnohem víc, jak ukazuje tabulka.

Hranici 150 cm překročila hladina vody doposud jen pětkrát. Pro Benátky je však nepříjemným ukazatelem zvyšující se frekvence záplav. Pokud nastávající změny klimatu, těžba podmořských ložisek plynu a zaplavování benátské zátoky nezpomalí, bude mít město v nejbližších letech mnohem větší problémy.

Přečtěte si také