Žena pije vodu z průhledného skleněného poháru.

Jak šetřit vodu? 5 jednoduchých tipů, které vám ušetří tisíce

Letošní extrémní teplotní výkyvy přinášejí otázku nedostatku vody na denní pořádek ještě před letní sezónou. S ohledem na tuto situaci je důležité se zaměřit na úsporu vody a udržitelnost v domácnostech. Společnost Resideo, odborník na kvalitní a bezpečné bydlení, přináší několik praktických tipů, jak efektivně snížit spotřebu vody.

1. Snižte spotřebu pomocí redukčního ventilu

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak snížit spotřebu vody, je instalace redukčního ventilu. Tento ventil pomáhá regulovat tlak vody v potrubí, čímž zabraňuje plýtvání vodou. Například účinné redukční ventily (PRV) mohou snížit nadměrný vstupní tlak a tím i zbytečnou spotřebu vody.

2. Filtrujte vodu

Pevné částice ve vodě mohou způsobit mechanické poškození vodovodního systému. Použití správných filtrů zajistí nepřetržitý přísun filtrované vody, která je nejen bezpečná k pití, ale také pomáhá snižovat spotřebu vody. Filtry s regulátorem tlaku navíc zajišťují jak filtraci, tak optimalizaci spotřeby vody.

Muž naplňuje vodou skleněnou konvici z kohoutku v kuchyni.
Filtry dokáží vodu ještě zlepšit. Foto: Unsplash

3. Zamezte hromadění vápenných usazenin

Tvrdá voda s vysokým obsahem minerálů může způsobit tvorbu vápenných usazenin, které ovlivňují účinnost vodovodního systému. Změkčovače vody, využívající technologii iontové výměny, jsou efektivním řešením. Tyto změkčovací stanice optimalizují spotřebu soli a proplachovací vody na základě skutečného průtoku vody, což přispívá k úsporám.

4. Předcházejte škodám způsobeným únikem vody

Úniky vody jsou nejen nákladné, ale také vedou k plýtvání vody. V roce 2019 činila průměrná škoda způsobená únikem vody v českých domácnostech 25 tisíc korun. Detektory úniku vody spolu s uzavíracími ventily mohou včas upozornit na problém a ochránit majetek. Například L1 WiFi detektor úniku vody a nebezpečí zamrznutí s L5 WiFi uzavíracím ventilem propojené prostřednictvím aplikace Resideo Smart Home mohou efektivně monitorovat a řídit úniky vody.

5. Konzultujte s profesionálním instalatérem

I když mnohé úkony mohou zvládnout šikovní domácí kutilové, je nejlepší se poradit s odborníkem. Profesionální instalatér může doporučit nejvhodnější řešení pro vaše individuální potřeby a zajistit, že váš vodní systém bude efektivní a šetrný k životnímu prostředí.

Závěr

Správné hospodaření s vodou je klíčové nejen pro udržitelnost, ale také pro ochranu našeho majetku a snížení nákladů. Společnost Resideo, která nedávno zlepšila své skóre Ecovadis o 10 bodů, se řadí mezi přední společnosti, které kladou důraz na udržitelnost. Díky pokročilým produktům, jako jsou redukční ventily, vodní filtry a detektory úniku vody, mohou domácnosti snadno přispět k ochraně vodních zdrojů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také