První autonehody v historii: První chodec zahynul při rychlosti 6,3 km/h

První autonehoda v historii byla opravdu nešťastnou náhodou. Řidička vypadla z vlastního automobilu a zemřela. Od oné první nehody uplynulo 150 let. Za tu dobu se mnohé změnilo a automobily se staly běžnou součástí našich životů. Jak vypadaly první autonehody a proč i při malých rychlostech umírali lidé?

Pokud chceme zjistit, co je opravdu první autonehodou v historii lidstva, musíme si nejprve každý definovat, co považujeme za automobil. Za klasickou a veřejně uznávanou definici pro výraz „auto“ bychom mohli považovat: „Automobil je dvoustopé osobní, nebo nákladní silniční motorové vozidlo… Rozdělují se podle druhu pohodu.“.

1869 – Irská vědkyně vypadla v zatáčce pod kola parního vozu

Pouze na vaší úvaze tak necháme, zda budete za tu skutečně první autonehodu považovat smrtelnou bouračku irské vědkyně Mary Wardové z roku 1869. Mary řídila parou poháněný automobil, který sestavili její bratranci.

Bohužel v jedné ze zatáček Mary Wardová vypadla z automobilu přímo pod kolo vozu. To jí zlomilo krk a okamžitě usmrtilo.

1891 – benzínem poháněné vozítko skončilo převrácené u cesty

V roce 1891 řídil inženýr James Lambert jeden ze svých vynálezů, benzínem poháněné vozítko. Spolu s ním se ve vozidle nacházel i James Swoveland. Lambert po cestě najel na vyčnívající kořen, možná pařez, stromu. Vozidlo se převrátilo a narazilo do sloupku.

Oba muži si odnesli lehká zranění. Ohio uvádí tuto nehodu jako první autonehodu v historii.

1896 – první nehoda, při které zemřel chodec, se stala při 6,3 km/h

Rok 1896 je považován za datum první autonehody, jejímž následkem zemřel chodec. Stalo se tak ve Velké Británii. Pod koly automobilu jedoucího rychlostí 4 míle za hodinu (pouhých 6,3 km/h!) nalezla smrt Bridget Driscoll, která bez rozhlédnutí vstoupila na vozovku.

Maximální možná rychlost daného vozidla byla 13 km/h, tedy podobná jakou má člověk při pomalém běhu.

Dnes nám přijde nesmyslné, že by si někdo nevšiml tak pomalu jedoucího a hlučného auta. Nutno podotknout, že auta v dané době na ulicích téměř nebyla.

Řidič vozu Arthur Edsall byl vyšetřován, ale případ byl uzavřen jako nehoda. Koroner, který ohledával tělo zesnulé Driscollové údajně prohlásil, že doufá, že už se nikdy nic podobného nestane. Bohužel ještě téhož roku zemřel v New Yorku i první cyklista sražený automobilem.

1898 – první smrt řidiče benzínem poháněného vozidla

První smrt řidiče, který řídil benzínem poháněné vozidlo, které skutečně můžeme označit za automobil, se dostavila v roce 1898. Angličan Henry Lindfield jel se svým synem z Brightonu do Londýna, když ztratil kontrolu nad svým vozem, sjel z kopce a narazil do stromu. Syn přežil nehodu bez úhony, ovšem jeho otci byla po převozu do nemocnice amputována noha. Následkem operace zemřel.

Autonehody jsou tu s námi prakticky od té chvíle, kdy se lidé pokoušeli něco jako auto stvořit. Od vynálezu prvního automobilu zhaslo na silnicích obrovské množství lidí, ale automobily brázdí silnice více, než kdykoliv dřív. Podle WHO zemřelo během roku 2013 po celém světě přes 1,25 milionu lidí.

Přečtěte si také