Jak si bezpečně užít zábavní pyrotechniku: Příručka pro Vánoce a Silvestr

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i vzrůstající zájem o zábavní pyrotechniku. Ačkoli někteří z nás zvažují dopad na životní prostředí a zvířata, pyrotechnika zůstává v České republice oblíbenou součástí oslav. Nenechte se však mýlit slovem “zábavní” – i nejbezpečnější kategorie pyrotechniky skrývají rizika.

Před tím, než se přidáte k oslavám s rachotem a barevnými efekty, věnujte pozornost tomu, co držíte v ruce. Pravidla a normy pro zábavní pyrotechniku, jako je soubor ČSN EN 15947, vám poskytnou potřebné informace o označení a vlastnostech výrobků. A pokud narazíte na produkt, který nesplňuje tyto normy, možná byste měli zvážit jeho odpálení.

Bezpečnost především: Jak nakupovat zábavní pyrotechniku

Před nákupem se zaměřte na označení produktu podle normy ČSN EN 15947-3, jak radí Zdena Slaná, ředitelka odboru standardizace České agentury pro standardizaci. „Je to základní ukazatel, zda výrobek splňuje normy a zda je vhodný k nákupu,“ dodává Slaná. Pro zákazníky je dobré vědět, že normy byly sjednoceny napříč Evropskou unií, což znamená stejné standardy bez ohledu na to, kde byl výrobek zakoupen.

Doma je lepší nezapalovat ani prskavky. Foto: AI DALL-E

V kategorii F1 najdete produkty jako prskavky, bengálské ohně a vánoční petardy, které jsou vhodné dokonce i pro použití v interiérech. Nicméně je důležité vědět, že výrobky jako dvojité petardy nebo římské svíce již do této kategorie nepatří. Zde je zvýšená opatrnost na místě.

Opatrnost především

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že i produkt splňující všechny technické normy nezaručuje absolutní bezpečnost. „Pyrotechnika je stále nebezpečná a vyžaduje opatrnou manipulaci,“ upozorňuje Slaná. Neodpalujte proto rachejtle a pyrotechniku ze skleněných nádob a pokud selže, nechte ji několik chvíli ležet, poté polejte vodou a manipulujte s ní až za několik hodin.

Když jde o zábavní pyrotechniku, informace a opatrnost jsou klíčem k bezpečnému užití. Norma ČSN EN 15947 poskytuje základní vodítko pro bezpečný nákup a používání pyrotechniky. Pamatujte, že bezpečná zábava je nejlepší zábava.

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci
Úvodní fotografie: AI DALL-E

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také