Co zabalit do kufru na dovolenou a jak na nic nezapomenout?

Jak se správně zabalit na výlet, případně kratší dovolenou tak, aby bylo zavazadlo co nejmenší a nejlehčí, je otázka, kterou někdy řešil snad každý. Záleží přitom samozřejmě především na cíli cesty, kam se plánujete vypravit a také na době, jakou tam plánujete strávit. Dalším důležitým faktorem je, kolik plánujete na dovolené utratit peněz, kolik a jaké chcete domů dovézt suvenýry a v neposlední řadě na tom, jaké činnosti a radovánky si chcete na dovolené užívat.

Tím úplně nejjednodušším způsobem, jak vyrazit na dovolenou na lehko, je jednoduše mít dostatek financí na to, abyste si vše potřebné a dostupné mohli nakoupit až na místě. V takovém případě potřebujete mít sebou pouze peněženku s doklady.

Výrazným způsobem záleží i na tom, kam se chystáte, nemá cenu sebou tahat zimní kožich, pokud míříte do Egypta k moři, ačkoliv s aktuálně se měnícími klimatickými podmínkami člověk nikdy neví. Složení garderoby je dobré minimalizovat na nejnutnější a doplnit ji nenáročnými praktickými kousky, například větrovkou, která je nepromokavá, s kapucí, lehká a zabere minimum místa. I na dovolené u moře totiž může totiž přijít několik chladnějších větrných dní.

A pokud byste měli při pobytu náhodou pocit, že je šatník, který jte si zabalili, příliš chudý, nezoufejte – vždy se dá poměrně snadno a lacino doplnit, protože dnes v jakékoliv turisticky zajímavé oblasti narazíte na každém druhém rohu na stánky zaměřené na turisty, kde se dá za pár kaček koupit tričko, šortky i šaty třeba v domorodém stylu. Tam, kde obchody nenajdete, na pestrosti šatníku zase tolik nezáleží a v nejhorším případě se svršky dají (téměř v jakýchkoliv podmínkách) prostě přeprat. Když už jsme u toho oblečení, nikdy nezapomeňte pohodlné boty a náhradní přezuvky. Ty budete v případě nouze shánět složitěji.

TIP: Při balení oblečení balte postupně kusy od hlavy k chodidlům. Nic tak nepřeskočíte. 

Téměř předepsanou výbavou, kterou by správný cestovatel neměl postrádat, ať už jede na Šumavu, k moři nebo do pralesa, jsou ochranné přípravky typu repelentu proti hmyzu, nebo opalovací krém a samozřejmě minimální lékárničku. U těch určitě doporučuji neváhat a koupit si je ještě před tím, než vyrazíte na cestu. Prodávají se v nejrůznějších velikostech, kvalitě, stupni ochrany i šíře vybavení. V pohotovostní lékárničce by neměla chybět leukoplast, obvaz, dezinfekční prostředek nebo například paralen na tišení bolesti či horečky.

Vždy je nutností mít při sobě kvalitní švýcarský nůž, ten totiž svým uživatelům obvykle poskytuje řadu základních nástrojů, včetně nůžek, pinzety, otvíráku atd. V batohu pro turistické dovolené by neměl chybět ani zapalovač, nebo sirky, osobně bych preferoval spíše zapalovač, neboť spolehlivost sirek za vlhkého a větrného počasí je dost pochybná. Jestli ovšem stejně preferujete zápalky, doporučuji si trochu připlatit a koupit si tzv. kovbojské. Ty vydrží jednoznačně více a lze s nimi škrtnout o jakýkoliv hrubší povrch.

Seznam věcí na dovolenou:

Cestujete-li prakticky kamkoliv, na jakkoliv dlouhou dobu a nechcete sebou tahat těžká zavazadla, stačí sebou vzít pár základních věcí. Co si sbalit?

  • Doklady (řidičák, pas, občanský průkaz, průkaz pojištěnce)
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění!
  • Peníze, kreditní kartu
  • Mobilní telefon s nabíječkou (ideálně ještě s externí nabíječkou, tzv. powerbankou)
  • Obvaz, léky, hygienické mýdlo, zubní kartáček
  • Spodní prádlo (pokud umíte mýt prádlo v ruce, nemusíte sebou tahat trenýrky na každý den)
  • Větrová bunda, 2 trička (můžete je prát v ruce), 1 Mikina (pokud budete mít pocit, že je potřeba druhé, vzpomeňte si, že máte ještě větrovku), 2 páry ponožek (dohromady 4 ponožky, ideálně stejné, stačí, pokud umíte prát), 1 pláštěnka, vždy druhé kalhoty (např. šusťáky, ty jsou skladné a odolné, druhá obuv, ideálně do horších podmínek)
  • Sušené maso (je extrémně výživné a skladné)
  • Mapy a průvodce
  • Přípravek proti hmyzu, slunci
  • Užitečné věci, které si ale nebalte do zavazadla, které si berete jako příruční zavazadlo do letadla:
    • Zapalovač, zápalky
    • Švýcarský nůž s pinzetou
    • Velká lahev vody (ideálně termoska)

Všechny tyto věci by se měly vejít do menšího batůžku a vystačíte si s nimi i po delší dobu, stejně jako při výletu do trochu extrémnějších podmínek. Při skládání zavazadla je důležité využít každou drobnou skulinku a to i za tu cenu, že nebude kartáček na zuby vedle zubní pasty. Dobře poskládané zavazadlo zaručí, že se věci nebudou po cestě viklat a neprohází se nebo nepoškodí. Při skládání zavazadla v řádném případě nesmí zvítězit tzv. organizovaný chaos. Osobně doporučuji nechat při balení na konec větrovou bundu, ta je extrémně skladná. Švýcarský nůž by měl být, stejně jako zdravotní potřeby, lehce po ruce. Podobně je na tom zapalovač. Sirky se nesmí dostat do vlhkého prostředí, navlhnou a jsou později k ničemu.

Tak šťastnou cestu a hlavně bezpečný návrat.

Co sbalit na dovolenou? Univerzální odškrtávací seznam ke stažení

PS: Pokud přeci jen chcete zabalit opravdu vše a máte rádi detailní seznamy, kde si můžete postupně odškrtávat zabalené věci, pomůže vám ultimátní seznam pro všechny baliče od Doby letové. Můžete si jej stáhnout a v případě potřeby vytisknout.

Přečtěte si také