Jak vyhnat ze zahrady cizí kočky? Máme ověřené tipy

Chodí vám na zahradu cizí kočky? Perou se s vašimi vlastními mazlíčky? Dělají problémy? Poradíme, co s tím.

Tento problém zná asi každý, kdo má dům se zahradou. Nejhorší jsou cizí kocouři. Ti člověku občas nechávají překvapení na rohožce nebo na omítce. V nejhorším případě mohou zranit vaše vlastní mazlíčky, kteří brání své území. Jak se těchto nevítaných návštěvníků zbavit a nijak jim přitom neublížit?

Tip č. 1: Přestaňte je zvát

Že jste si cizí kočky na zahradu nezvali? No, to vám věřím, ale ony to možná vidí jinak. Začněte tím, že zjistíte, proč k vám vůbec chodí. Možná si jen toulavý kocour na vaši zahrádku rozšířil svoje území. Ale možná jste ho pozvali na večeři.

Nekrmíte vlastní kočky nebo jiná zvířata venku? Pokud ano, přestaňte s tím. Jídlo dávejte jen za dveře, za které cizí zvířata nemůžou. Alespoň dočasně. A co zbytky? Nemáte třeba ve zvyku občas grilovat a uklidit až ráno za světla? Jak zajištěné máte popelnice? A co různé příbytky a skrýše, které mohou zvířata lákat? Vše, co by mohlo cizí kočky nalákat, odstraňte. Až poté přistupujte k dalším krokům.

Tip č. 2: Odpuzovač koček

V obchodech s potřebami pro zahradu nebo domácí mazlíčky můžete zakoupit různé odpuzovače koček. Ty ovšem neslouží jako zábrana. Vymyšleny byly proto, aby zvířata odradily od ležení na místech, kde je nechcete. Pokud jimi nastříkáte plot, příliš si nepomůžete, kočky ho přeskočí. Smysl má ale takový odpuzovač v případě, že znáte oblíbené místo, kde nezvaní návštěvníci polehávají. Takové místo nastříkáte. Postřik ale musíte opakovat v případě vlhkého počasí i několikrát denně. A doufat, že se kočky na tato místa odnaučí chodit. Existují i elektrické odpuzovače detekující pohyb a vyhánějící kočky tónem s vysokou frekvencí.

Tip č. 3: Tady není bezpečno

Podle čeho se kočky a kocouři rozhodují, kterou zahradu navštíví a kterou obejdou obloukem? Podle toho, jak vyhodnotí bezpečnostní situaci. Kdo má na zahradě psa, nemusí řešit kočky. Asi si nebudete pořizovat pejska jen proto, abyste se zbavili cizích koček. Můžete si ho ale třeba půjčit. Nebo zvát pravidelně na návštěvu kamarády pejskaře. A hlavně zajistit, aby se pes na zahrádce vyvenčil. Ideálně u vnějšího plotu. Na všech stranách pozemku. Zní to podivně, ale právě pach psa odradí kočky naprosto spolehlivě.

Kočky jsou drzé a dostanou se kdekoliv. Ověřené fígle ale existují. Foto: Freepik

 

Tip č. 4: Vystrašte ho!

Ukažte nezvaným návštěvníkům, že tady jste pánem vy a že tu cizí kočky nestrpíte. Počkejte si na ně. Udělejte rámus. Postříkejte kočku hadicí (takovým proudem, abyste ji nezranili). Kropení vodou patří k nejspolehlivějším a zároveň nejbezpečnějším výchovným prostředkům pro kočky. Jedna až dvě sprchy z hadice a kocour si návštěvu zahrady příště odpustí.

Tip č. 5: Nechte kočky, ať si to vyřídí, ale sledujte je

Možná vás napadlo, že by vaše domácí kočky měly dostat šanci vetřelce vyhnat. Ano, pokud si své území váš domácí mazlíček ubrání, cizí šelma se sem už znovu cpát nebude. Po nějakou dobu. Má to ale několik háčků.

Zaprvé, samice koček, které zrovna nemají koťata, a kastrovaní kocouři si své území příliš nehájí. Možná si cizího kocoura vůbec nebudou všímat. Pokud už ale dojde k bitce, může se snadno stát, že celé dobrodružství vás bude stát tučný účet u veterináře. Zranění z rvaček s jinými zvířaty (zvlášť, pokud se jedná o zvířata toulavá) se snadno zanítí.

Pokud tedy chcete, aby váš mazlíček dostal šanci si to vyřešit, stůjte opodál připraven zasáhnout. A doma mějte dobrou dezinfekci na ošetření zranění. Dojde k nim totiž bleskově rychle. Takový postup spíše nedoporučujeme. Všechno se zdražuje. Asi nechcete vědět, o kolik zdražil váš veterinář.

Naše rady vám jistě pomohou. Ale pamatujte, kočky jsou prostě kočky. Hranice pozemků si v katastru nestudují.

Zdroj: Redakce ViralSvet.cz
Úvodní foto: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také