Utrácejte s rozmyslem: Tipy na věci, které se absolutně nevyplatí kupovat nové

Některé věci je opravdu výhodnější pořídit si „z druhé ruky“. Jestliže nechcete zbytečně plýtvat vašimi penězi, pak si následující věci nepořizujte nové. Málokdy se to totiž vyplatí.

Existují věci, jejichž nákup ihned potom, co opustily výrobní linku, je kolosální plýtvání penězi. Nákupem určitých již použitých věcí téměř vždy ušetříte peníze. Navíc to, že bylo něco již používáno, automaticky neznamená, že je snížena kvalita – ve skutečnosti může být mnoho použitých položek stejně dobrých jako těch zakoupených v kategorii „nové zboží“.

Zjistěte, které věci byste podle našich zkušeností NIKDY neměli kupovat jako nové a ušetřete.

Nářadí a další použité kutilské nástroje

Pokud jste šikovní a manuálně zruční, pak jistě potřebujete dobrou sadu nářadí. Máte před sebou kutilský projekt nebo si sami upravujete a zvelebujete vaše obydlí či zahradu, a potřebujete specifické nářadí či přístroj?

Nekupujte si nové zboží, ale zapátrejte po nářadí z druhé ruky. V případě potřeby si můžete nářadí také vypůjčit – od rodiny, přátel či známých nebo za poplatek v některé ze specializovaných půjčoven. Každopádně koupě nového nářadí by vždy měla být až poslední volba.

Nářadí dokáže sloužit dlouhé roky, nové přitom stojí nemalé částky. Foto: Unsplash.com

Auto jedině použité?

Hodnota nového automobilu rapidně klesne ihned, jakmile s ním vyjedete z parkoviště autorizovaného prodejce nových vozů. Místo toho, abyste pět minut po podepsání kupní smlouvy automaticky přišli o minimálně jednu pětinu hodnoty, hledejte kvalitní ojeté auto, které již má svůj skokový pokles ceny za sebou.

Knihy z druhé ruky

Mohli bychom tuto kategorii posunout o krok dále a říct, že byste si knihy vůbec neměli kupovat. Mnoho z nás žije v blízkosti systému veřejné knihovny, který dokáže uspokojit většinu našich čtenářských potřeb.

Nepůjdeme však úplně do extrému – zvláště pokud vás osobně baví mít dobře zásobenou domácí knihovnu. Jistě, že některé knihy, jako jsou vysokoškolské učebnice, je třeba zakoupit. To ale neznamená, že za ně musíte platit plnou cenu.

Knihy z druhé ruky jsou nejen levné, ale mají také nádech historie a tajemství. Foto: Unsplash.com

U knih z druhé ruky často ani nepoznáte, že už je před vámi někdo přečetl – tedy vlastně ano, poznáte – na jejich ceně! Získáte je minimálně o polovinu levněji.

 

Oblečení ze sekáče

Přestaňte utrácet vaše těžce vydělané peníze za nekvalitní textil z velkých módních řetězců. Stejně tak se nevyplatí ani nákup nového módního zboží luxusních značek za nekřesťansky vysoké ceny. Ve výběrových secondhandech nebo vintage obchodech lze sehnat stylové kousky za rozumné ceny a navíc nehrozí, že na ulici potkáte někoho ve stejném outfitu!

Oblečení v second hand obchodech bývá překvapivě dobré. Tzv. sekáče si totiž dnes hodně vybírají. Foto: Unsplash

Domy a byty nemusí být novostavby

Stejně jako vůz i bydlení se vyplatí pořídit starší. To nutně neznamená koupit 50 let starý dům. Na trhu jsou relativně nově vystavěné domy/byty, na kterých můžete nejen ušetřit peníze, ale které jsou také prověřeny časem. Pokud chcete energeticky efektivní dům s novým vybavením, pravděpodobně ho najdete za nižší cenu, pokud se spokojíte s tím, že jste majitel č. 2 nebo č. 3.

Nová DVD a CD se špatně shánějí

Mnoho stejných míst, kde se prodávají použité knihy, nabízí také použité DVD, Blu-Ray disky a CD. Není třeba utrácet peníze za nový nosič, když jej můžete získat za méně peněz. Další možností je oprostit se od fyzických nosičů a pořizovat si záznamy v digitální verzi za zlomek ceny. Samozřejmě existuje i veřejná knihovna, kde jsou filmy a hudba dostupné zcela zdarma.

Nové CD a DVD se špatně shání. Ty staré stojí pár korun. Zde je volba jasná. Foto: Unsplash

Sportovní vybavení pro občasné sportovce

Zvedněte ruku, pokud vaše děti někdy začaly sportovat a s novým sportem skončily po jedné sezóně! Místo utrácení peněz za nové lyže/kolo/brusle/fitness stroje jděte do specializovaného sportovního bazaru a kupte již použité zboží za zlomek ceny.

Kupte si lepší sportovní vybavení za méně peněz. Z druhé ruky. Foto: Unsplash

Pokud hledáte konkrétní spotřebiče či nábytek a chcete ušetřit, můžete sáhnout po zboží s označením jako 2. jakost. Co je to druhá jakost?

Hudební nástroje

Hudební nástroje jsou dalším výdajem, za který rodiče utrácí nemalé částky, aby tak jejich dítě mohlo chodit do hudebního kroužku. Kytaru však seženete za výrazně nižší cenu – řada obchodů s hudebninami kromě nového zboží nabízí také již použité hudební nástroje, jejichž nákup se vám určitě finančně vyplatí.

Pokud se teprve učíte hrát, sáhněte po hudebních nástrojích z druhé ruky. Foto: Unsplash

Hračky a dětské zboží z druhé ruky

Děti tak rychle rostou a vy tak absolutně nemáte šanci nové zboží plně využít. Kočárek, autosedačka, přebalovací pult, postýlka, dětské oblečení a hračky – to vše se vyplatí získat za třetinu z druhé ruky. Vaše dítě rozdíl nepozná, váš rodinný rozpočet však úsporu pocítí. Nejlepší online bazary jsou v České republice Sbazar, Bazoš či Facebook Market.

Děti rychle rostou. Kupte jim hračky a oblečení z druhé ruky a ušetřete jim raději na zážitky. Foto: Unsplash

Domácí mazlíčci z útulku

Někteří z vás možná nesouhlasí, ale opravdu není důvod utrácet mnoho peněz za zcela nového mazlíčka od chovatele, když je na světě tolik zvířat, které potřebují nový domov. Uvažujete-li o pořízení domácího mazlíčka, navštivte nejprve místní útulek. Kromě značné úspory vašich peněz učiníte dobrý skutek.

Psí kamarádi či jiná zvířátka dokáží být věrnými kamarády a pomohou zahnat chmury. Foto: Unsplash

Úvodní fotografie: Unsplash

Přečtěte si také