Co je to druhá jakost? Elektronika a zboží 2. jakosti ušetří vaší peněžence

Druhá jakost neznamená horší kvalitu. Může jít o zboží rozbalené, prakticky neznatelně poškrábané či třeba jen s poškozeným obalem. Určitě však jde o produkty (nábytek, spotřebiče, elektroniku) s výraznou slevou. Jak nakupovat věci 2. jakosti a ušetřit tak při nákupu elektroniky a zařizování domácnosti?

Zboží druhé jakosti může znít na první pohled jako něco negativního. Přeci byste si nekoupili něco druhořadého, nebo snad poškozeného. Ale o tom druhá jakost vůbec není. Jde o běžnou praxi, že e-shopy a kamenné obchody podobné zboží nabízí. Překvapením vám možná bude, že jde o zboží nové. Co tedy 2. jakost znamená?

Co znamená druhá jakost u zboží?

Ačkoliv je slovo jakost synonymem pro slovo kvalita, ne vždy je podobná definice či představa správná. Že je totiž produkt nabízen jakožto druhé jakosti nemusí znamenat nic horšího, že má poškozený obal. V jiném případě jde o produkty, které jsou rozbalené a vrácené. Zboží jako takové není nijak poškozené a přesto je označované jako 2. jakosti.

Nutno zmínit, že existují i případy, kdy je zboží nepatrně poškozeno. Takové poškození obchody u produktu uvádí, takže předem víte, jaká vada vás bude čekat. Sháníte např. pračku na chatu? Pak vám drobný škrábanec na dvířkách nemusí vadit a ještě ušetříte. Sháníte nový mixér? Pak vám nebude vadit, že má poškozenou krabičku, ve které je zabalený. V obou případech jde o zboží, které prodejce prodává se slevou, což je pro zákazníka vyhledávajícího takové produkty důležité.

Lepší věci za nižší cenu: Jak vybírat produkty 2. jakosti? 

V první řadě je nezbytné rozhodnout se, jaký projev druhé jakosti požadujeme. Většině zákazníků toužících po kvalitním spotřebiči, který by byl běžně mimo jejich cenovou hladinu, poškozený obal nevadil. Na zvážení je pak fyzické poškození produktu. České zákony jsou striktní a výrobce je povinen uvést, o jaký druh poškození jde. Většinou jde o pouhé škrábance a kosmetické vady. Není nutné se bát, že by šlo o funkční vady, takové zboží by prodejce či výrobce ani prodávat nemohl.

U produktů druhé jakosti existují 4 hlavní kategorie: 

  1. Produkty rozbalené (bez poškození).
  2. Produkty s poškozeným obalem (bez poškození).
  3. Produkty s drobným poškozením, které nebrání funkčnosti (např. škrábance). 
  4. Produkty před expirací (platí pro potraviny, léky apod.).

Nejvyšší slevu zpravidla dostanete na produkt s drobným poškozením. Výhodou je, že na zboží druhé jakosti se vztahují stejná pravidla a zákony jako na zboží nové. Musí tedy být funkční, platí na něj standardní záruka a možnosti vrácení ve 14 denní lhůtě. 

Vybavením tzv. druhé jakosti jsem vybavil rodinnou chatu. Máme kuchyňskou linku za 65 % původní ceny, chytrou pračku a dokonce i sprchový kout, který výrobce kvůli poškozenému obalu prodal se slevou. Nevidím v tom problém. Na produkty je záruka jako na nové a my si díky tomu dovolili vyšší standard,“ zmínil pro ViralSvet.cz čtenář Martin K. O tom ostatně nakupování produktů druhé jakosti je – na možnosti získat lepší věci levněji.

Kde nakupovat zboží druhé jakosti? 

Pokud vám, podobně jako autorovi článku druhá jakost u zboží nevadí, pak můžete s čistým svědomím sáhnout po jeho nákupu. Nabízí je většina obchodů, málokteré se na také zboží specializují. Pokud byste tak chtěli například filtrovat jen produkty 2. jakosti, na některých e-shopech nepochodíte. Ucelenou nabídku či pokročilé filtrování řada e-shopů vůbec nenabízí. Najdou se ale i výjimky z řad e-shopů i výrobců.

Zapátrali jsme na českém internetu a srovnali nabídky e-shopů nabízejících výhradně zboží druhé jakosti. Zaujal nás e-shop s příznačným názvem www.2jakost.cz, který, jak název napovídá, postavil své podnikání na hlavní trojici ze zmíněných kategorií produktů. Oproti tradičním e-shopům staví svou nabídku výhradně na produktech s poškozeným obalem, které díky tomu nabízí o něco levněji.

2. jakosti může být lednice, léky i potraviny. Nejčastěji jde právě o velké spotřebiče a elektroniku.

Obchod 2jakost.cz se specializuje na domácí elektro spotřebiče, elektroniku či zahradní techniku. V nabídce tedy zákazník nalezne pračky, sušičky, ledničky, mobilní zařízení a třeba i sekačky na trávu. Po kliknutí na vybranou kategorii zákazník rovnou vidí, do jaké kategorie 2. jakosti zboží spadá. Jak lze spatřit po otevření obchodu, většina zboží má pouze poškozený obal. Při srovnání s běžnými cenami je sleva nejčastěji kolem 10-30 %, ale najdou se i kousky s výrazně vyšší slevou kolem 50 %. 

Překvapením jsou skvělé recenze na Heureka.cz, které ukazují, že se zákazníci druhé jakosti nebojí. E-shop 2jakost.cz má téměř 1 000 hodnocení a 94% pozitivních ohlasů. Nahrává tomu i doba, kdy je ušetření každé koruny pro mnohé důležité. A proč nemít lepší produkt za méně?

Na zboží druhé jakosti narazíte všude. Zaměřují se na něj ve speciálních sekcích i e-shopy, u kterých byste to nečekali. Svojí sekci s produkty II. jakosti má kupříkladu online lékárna Benu. Filtry jako rozbalené či před expirací pak nabízí i obři jako Alza či Rohlík. Ani jeden z e-shopů se však na rozdíl od výše zmíněného na zboží druhé jakosti vyloženě nespecializuje.

Přečtěte si také