Nejlepší deskové hry, které dříve hrával každý. Pamatujete si všechny?

Dnes si krátíme dlouhé večery koukáním do obrazovek a máme rádi svůj klid. Vždy to ale tak nebylo. Pamatujete ještě ty chvíle, kdy zapadalo sluníčko, a vy jste ze skříně vytáhli Člověče, nezlob se! s touhou vyhrát? Dnes si připomeneme hry, na které jste možná zapomněli.

Labyrint

Cílem této společenské hry je pomocí posouvání pohyblivých políček posbírat všechny obrázky, které jsou zobrazené na našich kartách. Každý přitom může labyrintem pohybovat dle svých potřeb, kazit hru ostatním a tam, kde před chvílí byla cesta… je teď zeď!

Tato hra vás snad nikdy neomrzí, existuje totiž obrovské množství situací, do kterých se můžete dostat. Jen nezapomeňte: s některými políčky není možné hýbat!

Dostihy a sázky

Těžko říct, zda se někdo z nás někdy dohrál až k samotným dostihům – většinou se najde hráč, který vsadí vše, a hra skončí před koňským závodem. Přesto se ale jedná o zábavnou deskovku, ve které se učíte hospodařit s penězi, promýšlet své možnosti a trochu nakouknete do světa hazardu. Jen dávejte pozor, na pozici bankéře musí být zodpovědný člověk!

Klasika, která v mnohém připomíná Monopoly. Foto: Se souhlasem Tomovyhry.cz

Hadi a žebříky

Hodíme kostkou a… šlápneme na hlavu hada. Najednou se z políčka s číslem 63 svezeme dolů, na číslo 5. Tato desková hra vyzkouší vaši trpělivost. Už se můžete považovat za vítěze, když vtom šlápnete na toho posledního hada, který vám jako jediný stál v cestě. Přesto se jedná o úžasný způsob, jak přinutit rodinu zasednout k jednomu stolu, protože každý chce dokázat, že má ve hře největší štěstí.

Kloboučku hop

Jedná se spíše o společenskou hru, která ale dokáže zabavit na dlouhou dobu. Podstata je prostá, stačí vypálit klobouček a sledovat, zda dopadne na místo s velkým počtem bodů. Určitý trénink vám možná vylepší výchozí pozici, ale moc na to nespoléhejte. Díky náhodě může vyhrát naprosto každý!

Člověče, nezlob se!

Naprosto klasická hra, ke které se vždy sejde celá rodina. Nutno podotknout, že její název se často nedal dodržet. V této hře jde přátelství stranou – vyhazuje se, jak to jen jde! Mimo boj o prvenství se zde bojuje i o další věc… barvu figurek!

Tradiční obal populární hry. Člověče hrál snad každý. Foto: Se souhlasem společnosti Dino

Méďa Béďa

Vzít piknikový koš a utéct do cíle – tato hra se hodí pro Štědrý den, kdy se čeká na příchod Ježíška. Je nenáročná, a proto ji často umí hrát i prarodiče. Děti jsou navíc spokojené s motivem oblíbeného medvědího hrdiny. Co víc si přát než rodinou pohodu a spokojené děti?

Loupežníci

Tahle hra nesmí chybět ve školní družině – Loupežníci! Děti se u ní vždy vyřádí (a možná i lehce pohádají) a domů odcházejí spokojené. Vždy to skončí spíše jako hra na „nezískej toho nejohavnějšího“ než boj o první místo, ale ve finále na tom nezáleží. Hra jako hra.

Loupežníci mají řadu verzí a podob. Herní model naštěstí zůstal. Foto: Se souhlasem společnosti Dino

Připomněli jste si staré časy a tyto deskové hry? Pokud je máte doma, nastal čas oprášit je! Opět se sejde celá rodina a nastane ta správná atmosféra, která často v dnešní uspěchané době chybí. A hlavně: člověče, nezlob se!

Přečtěte si také