České nano respirátory dostaly certifikaci Covid-19: Používat je lze 14 dní v kuse

FFP3 respirátory na trhu neseženete. Čeští výrobci nanomateriálů ale nelení a představují vlastní produkty na ochranu před koronavirem. Respirátor BreaSAFE dostal certifikaci EU a zařadil se tak po bok FFP3 respirátorů, které dokáží ochránit před koronavirem. Výhodou má být také dlouhá výdrž.

Roušky a respirátory patří do povinné výbavy každého z nás. Bohužel, český trh nebyl na začátku pandemie připraven na vysoký zájem o ochranné pomůcky a rychle tak zmizely modely s vyšším stupněm ochrany. Většina obyvatel ČR si tak roušky ušila, nebo si koupila ty jednorázové. Na trhu lze dnes stále sehnat prakticky jen FFP1 a FFP2 modely, které nenabízí nejvyšší stupeň ochrany. Čeští výrobci nano respirátorů a látek naštěstí nabízí alternativy s nejvyšším stupněm ochrany.

Nano respirátor vydrží týdny

Jaké jsou stupně ochrany? U respirátorů se běžně používá označení FFP1, FFP2 a FFP3.  Novinkou je certifikace Covid-19 vydaná EU, která garantuje ochranu proti koronaviru. Garanci spolehlivé ochrany před virovou nákazou (platí pro chřipku, SARS, MERS, Covid-19 apod.) mají respirátory třídy FFP3 a ty s certifikací COVId-19 PPE-R/02.075 version 1. Mezi ty patří např. nedávno uvedený český BreaSAFE.

Nano respirátor o váze 16 gramů má ve své nanovlákenné struktuře zapracované částice aktivního stříbra. Této technologie využívá řada českých výrobců, neboť zaručuje další úroveň ochrany. Účinnost nanovlákenného respirátoru BreaSAFE® ANTI-COVID-19 potvrdilo také měření od světové testovací laboratoře Nelson Labs z USA, která v oficiální zprávě uvedla, že použitá membrána zachytí 99,5 až 99,9 % virů.

Většina obyvatel nosí jednorázové roušky a nejrůznější doma šité šátky a roušky. Nano roušky a respirátory českých výrobců přitom nabízí výrazně lepší ochranu.

Nano respirátor je podle výrobce možné používat i několik týdnů. Vše závisí, v jakém prostředí je využíván. „Nanoroušku můžete nosit opakovaně až do mechanického opotřebení. Na rozdíl od standardních roušek nepřestane nanorouška fungovat, ani když zvlhne,“ zmínil ve svém rozhovoru pro Právo Jiří Kůs, šéf výkonné rady nanotechnologického průmyslu. Podobné je to s nano respirátorem. I zde platí, že bude fungovat až do mechanického poškození s tím, že je nutné hledět také na to, aby se nám vlivem zanesení filtračního materiálu dobře dýchalo. Nano respirátor tak může vydržet týden až několik týdnů.

České nano respirátory na rozdíl od FFP3 seženete

Česko patří v oblasti nanomateriálů mezi světovou špičku. Výrobci proto nezřídka kritizují unáhlené nákupy české vlády, která nakupuje pomůcky převážně od čínských výrobců. Problémem zůstává také zmíněná nedostupnost FFP3 respirátorů.

Český nano respirátor. České firmy vyrábějící nanomateriály a výrobky z nich patří mezi světovou špičku.

Vysoká paradoxně není ani cena nano respirátorů. Ta se v českých e-shopech pohybuje kolem slušných 260 Kč. FFP3 respirátor je stále prakticky nemožné sehnat v e-shopech i lékárnách. Lidé i zdravotníci se tak musí spokojit s FFP2, jednorázovými rouškami či s domácí výrobou. Doufejme tedy, že se českým výrobcům nanomateriálů získat dostatečnou pozornost a povede se jim změnit způsob, jakým naše vláda nakupuje zdravotnický materiál.

Zdroje: 1, 2

Přečtěte si také