Vědci z Harvardu prozradili, jak nezhloupnout a zlepšit lidskou paměť

S pokročujícím věkem se lidé stále často potýkají s problémy souvisejícími s pamětí. Je to však automaticky nevyhnutelný proces? Nemusí nutně být. Ukážeme vám několik tipů, jak si můžete paměť průběžně trénovat a zlepšovat, a to v každém věku.

Cvičení dělá mistra

V případě, že trpíte na zapomínání každodenních úkolů, jmen či důležitých čísel, máme pro vás možná řešení. V případě, že si chcete zapamatovat například věc, kterou děláte každý den, avšak v průběhu dne si pak nemůžete vybavit, zda jste ji udělali (typicky například zamčení dveří nebo vypnutí žehličky), zkuste vždy souběžně s danou věcí udělat něco, co nezapadá do vaší rutiny, např. se štípněte do tváře, zabubnujte si na hruď nebo vykřikněte náhodné slovo. Vaše paměť si pak tuto věc zafixuje, a vy si tak snadno vybavíte to, co jste původně zapomínali.

V případě jmen nebo čísel je pak vhodné použít různé pomůcky, na základě nichž si dané údaje uložíte do paměti. Je například velmi účinné si k daným podnětům vymyslet různé příběhy, které si pak stačí pouze převyprávět, a požadované telefonní číslo či jméno důležitého klienta vám pak naskočí prakticky samo.

Nebojte se pomoci si hravou formou

Trénovat paměť můžete také za pomoci různých deskových či karetních her. Přestože se vám může zpočátku jevit, že vám takové hry vůbec nejdou, postupným zdokonalováním v nich časem získáte jistotu, a navíc pomůžete i své vlastní paměti učit se zpracovávat a uchovávat nové poznatky.

Mozek je třeba cvičit a procvičovat. Foto: Freepik

V rámci cvičení paměti můžete také vyzkoušet různé aplikace ve svém mobilním telefonu. Dnes je již na trhu několik desítek různých interaktivních her, které vám pomohou s každodenním tréninkem paměti. Již za několik dnů či týdnů pak můžete pozorovat viditelné zlepšování, které se bude promítat i do vašeho života. Zmínit lze např. Memory Games či Eidetic.

Zdravý životní styl je základ

Existuje také celá řada způsobů, jak paměť udržovat v kondici pouze za pomoci vhodného fyzického tréninku, diety apod. Ne nadarmo se totiž říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. Existují studie, že mozková kapacita u člověka meziročně klesá asi o 0,5 procenta. Předejít tomu lze například aktivním sportováním, vyhýbáním se obezitě či nadměrnému stresu, nebo dostatkem kvalitního spánku. Všechny tyto faktory pak ve finále pomáhají tomu, aby váš mozek lépe fungoval a udržel si veškeré potřebné informace.

Ať už se rozhodnete využít jakoukoliv metodu pro trénink vaší paměti, vždy myslete na to, že klíčem je koncentrace. Pokud se na procvičování mozkových závitů budete co nejvíce soustředit právě na zdokonalení paměti, dosáhnete co nejlepších výsledků s minimálním úsilím. Tak neváhejte a procvičujte – na zdravou paměť není nikdy pozdě.

Zdroj: Harvard.edu
Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také