Stanfordští inženýři vytvářejí memy a jsou lepší, než byste čekali

Systém vytvářející zábavné internetové obrázky – memy – se může zdát spíše jako vtip, ale je to realita. Dva vědci ze Stanfordu využili strojové učení a podařilo se jim vytvořit software, který samostatně generuje poměrně dost vtipné memy.

Výzkumníci Abel L. Peirson V a E. Meltem Toulay se během dlouhých nocí na prestižní technologické univerzitě zřejmě buď nudí, nebo zabavují neustálým hledáním nových memů. V čemž samozřejmě nejsou sami, neboť to je oblíbená kratochvíle podstatné části mladé populace. Běžný člověk si však pro zajištění pravidelného přísunu memů spíše zapne 9Gag nebo jinou obdobu serveru se zábavnými obrázky.

Ne tak naši dva vědci, kteří se rozhodli využít své nemalé profesní znalosti pro zábavnou, i když sloužitou maličkost.

Záplava umělých memů se blíží, ale ještě nejsou vychytané všechny mouchy

Systém automaticky generuje memy na základě předchozích obrázků, které viděl. Vytvořené memy jsou podle nich originální a nelze je dobře rozlišit od těch, které vytváří lidi.

Je to tak, stroje dosahují své vrcholné formy: už dokáží vytvořit lepší memy než člověk. V činnosti systému pomáhají neuronové sítě. Výsledné memy testovali vědci na lidech a určili, které byly nejvtipnější.

Neuronovou síť vědci otestovali pomocí 400 000 obrázků, popisků a titulků, obvykle u memů vytvořených skutečnými lidmi. Čím více lidi pobavili, tím lépe se jim vedlo a systém se z toho samostatně učil.

Memy vytvořené za pomoci strojového učení

A protože výsledná studie na tvorbu memů, která z pokusů vznikla, je doprovázena bohatým množství memů, tak se na některé z nich podíváme. Sláva internetovému humoru.

Jak dobře ale systém opravdu funguje? Vcelku na výbornou, tedy až na nutkání systému vytvářet rasistické, sprosté a sexistické memy. Zdá se, že i stroje mají docela lidské chyby…

Obrázky: Dank Learning / Stanford

Přečtěte si také