Detailní pohled na starý svazek novin s dřevěným jádrem.

Umělá inteligence pomohla rozluštit zničené svitky pohřbené během erupce Vesuvu

Umělá inteligence (AI) vzbuzuje obavy i naděje. Bez ohledu na bouřlivé debaty na tohle téma nelze popřít její přínos pro výzkum. Trojice studentů s její pomocí dokázala rozluštit tajemné svitky z Herculanea pohřbené běsnící sopkou Vesuv. Jeden dosud neznámý text například pojednává o rozkoši.

Před dvěma tisíci lety pohřbila pod vrstvami popelu sopka Vesuv Pompeje a Herculaneum. Tato katastrofická událost nepředstavitelných rozměrů vedla ke ztrátě mnoha životů, ale i kulturního dědictví a památných dokumentů.

Když rozžhavená láva ukončila v obou městech život, zničila i knihovnu papyrových svitků známých jako Herkulánejské papyry. Archeologové je objevili v 18. století a uložili do neapolské knihovny Biblioteca Nacional de Nápoles. Jedná se o 800 svitků.

Jsou ale bohužel zuhelnatělé. Některé byly poškozeny tak vážně, že se při pokusu o rozbalení rozpadly. Jejich obsah tedy zůstal dlouhé roky záhadou. Až do teď. Žijeme v době technologického pokroku a dříve nemožné úkoly už dnes tak nepřekonatelné nejsou.

V rámci kampaně Vesuvius Challenge byl nejprve proveden sken urychlovačem částic Diamond Light Source, který funguje podobně jako obří CT přístroj pro počítačovou tomografii. Získané snímky ale byly nepoužitelné v důsledku poškozeného, nečitelného písma, uvedla televize CBS News. Že však nejsou viditelné pouhým okem neznamená, že je nelze vidět s moderními technologiemi.

Ať vyhrají ti nejlepší

Více než milion dolarů od dárců však nakonec vedlo k soutěži mezi experty, kteří se měli pokusit texty rozluštit. Přihlásilo se několik týmů. Čas na přečtení zničeného písma měli do konce roku 2023. jejich snahu popsal mimo jiné i časopis Nature.

Vítězně z toho klání vyšli studenti zaměření na strojové učení z evropských univerzit Youssef Naderov, Luke Farritori a Julian Schilliger. K rozluštění svitků využili jak umělou inteligenci, tak rady různých expertů z celé řady oborů a pokročilé snímkovací technologie.

Úspěšně se jim podařilo rozluštit asi pět procent prvního svitku, za což obdrželi cenu ve výši 700 tisíc dolarů. Je to mnohem větší úspěch, než by se mohlo zdát. Studenti totiž rozluštily úplně nový text, nikoli přepis již existujícího.

Hlavním tématem neznámého římského filozofa je rozkoš. Ve svitku se zabývá souvislostmi mezi potěšením a dostatkem či nedostatkem. Vědci chtějí svitek rozluštit a vypracovat o něm samostatnou studii publikovanou v některém z předních odborných časopisů.

Zdroje: 1, 2

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také