Nová Tesla začala hořet, a tak zevnitř vykopl okno. Zbytečně, stačilo si přečíst manuál

Hasiči vyšetřují příčinu nebezpečného požáru, který na krátkou dobu uvěznil kanadského řidiče uvnitř elektromobilu Tesla.

Jamil Jutha uvedl, že když jel v pátek do práce, jeho Model Y z roku 2021, který si zakoupil teprve před osmi měsíci, se náhle vypnul a ztratil napájení všech elektronických součástí.

Dveře nešly otevřít. Okna nešla stáhnout,“ řekl Jutha. Když kabinu začal ventilačními otvory plnit jedovatý kouř, Jutha začal panikařit a rychle se rozhodl, že se z auta dostane hrubou silou. „Samozřejmě, že v okamžiku, kdy se cítíte v pasti, vždycky přijde panika,“ řekl. „Vykopl jsem okno, vylezl ven a hned zavolal na tísňovou linku,“ dodal. Za normálních okolností se dveře vozu Tesla Model Y otevírají elektronicky stisknutím tlačítka.

Jakmile byl bezpečně venku, požádal několik stavebních dělníků z nedalekého staveniště, aby mu pomohli usměrnit dopravu kolem hořícího auta, protože se obával, že by baterie mohla explodovat. Oheň se nakonec dostal i do interiéru vozu a plameny už šlehaly do vzduchu, když ho přijeli hasiči uhasit.

Vykopnutí okna nebylo zapotřebí, na dveřích je páčka

Ačkoliv hasiči muže pochválili za to, že neváhal a okno vykopnul, udělal to podle odborníků zcela zbytečně. Otevřít dveře vozů Tesla jde totiž zevnitř i bez elektřiny. 

V případě nouze je k dispozici mechanické otevírání, které však podle Juthy není zcela intuitivní a v naléhavé situaci může být obtížné se v něm zorientovat. „Vnitřní část dveří, na které jsou spínače ovládání oken, je ve skutečnosti páka, kterou je možné zvednout a otevírá dveře v situacích, kdy vůz ztratil napájení,“ zmiňuje Lukáš Voříšek, šéfredaktor technologického magazínu inSmart.cz, viz Jak se dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?

Hořící elektromobily nejsou tak časté, jak se na první pohled může zdát. Jedná se nicméně o atraktivní téma, na které odpůrci elektromobilů rádi upozorňují. Jutha nicméně doufá, že jeho zkušenost povzbudí ostatní majitele vozů Tesla, aby se s touto funkcí seznámili dříve, než se ocitnou v situaci, kdy ji budou skutečně potřebovat.

Zdroj: CTV News
Úvodní fotografie: Unsplash

Komentáře

Další články

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eLzyx

evidentně to nechytlo od baterky, ale někde buďto vepředu, kde je hromada elektroniky, nebo klasika nedopalek. Nic, co by se nemohlo stát spalováku.

kosfa

Vsadil bych na něco v interiéru, tedy pravděpodobně od řidiče atd. Určitě není možné, aby hořelo něco z pohonu a všechen kouř šel dovnitř, nic z kufru ani z pod auta. Navíc to bylo i rychle uhašené

Eva

Čemu říkáš spalovák?

taky řidič

Nj, co k tomu dodat. Mně například už mockrát začalo hořet auto a nikdy jsem nebyl líný v takovém případě vytáhnout provozní příručku a nalistovat si postup, jak správně otevřít dveře.

Jarek

Přesně, nechápu proč někteří při sebemenším problému hned panikaří. Stačí nedopitou Kofolou uhasit oheň pod nohama a pak si v klidu přečíst příručku.

Eva

No protože auta na baterky si kupují jen troubové 🙂

Více v Videa, Ze světa
Ronaldo, Coca-Cola a voda: Krátké video zahýbalo akciemi známé značky

Coca-Cola a Cristiano Ronaldo se nyní, zdá se, nemají v...

Zavřít