Nová Tesla začala hořet, a tak zevnitř vykopl okno. Zbytečně, stačilo si přečíst manuál

Hasiči vyšetřují příčinu nebezpečného požáru, který na krátkou dobu uvěznil kanadského řidiče uvnitř elektromobilu Tesla.

Jamil Jutha uvedl, že když jel v pátek do práce, jeho Model Y z roku 2021, který si zakoupil teprve před osmi měsíci, se náhle vypnul a ztratil napájení všech elektronických součástí.

Dveře nešly otevřít. Okna nešla stáhnout,“ řekl Jutha. Když kabinu začal ventilačními otvory plnit jedovatý kouř, Jutha začal panikařit a rychle se rozhodl, že se z auta dostane hrubou silou. „Samozřejmě, že v okamžiku, kdy se cítíte v pasti, vždycky přijde panika,“ řekl. „Vykopl jsem okno, vylezl ven a hned zavolal na tísňovou linku,“ dodal. Za normálních okolností se dveře vozu Tesla Model Y otevírají elektronicky stisknutím tlačítka.

Jakmile byl bezpečně venku, požádal několik stavebních dělníků z nedalekého staveniště, aby mu pomohli usměrnit dopravu kolem hořícího auta, protože se obával, že by baterie mohla explodovat. Oheň se nakonec dostal i do interiéru vozu a plameny už šlehaly do vzduchu, když ho přijeli hasiči uhasit.

Vykopnutí okna nebylo zapotřebí, na dveřích je páčka

Ačkoliv hasiči muže pochválili za to, že neváhal a okno vykopnul, udělal to podle odborníků zcela zbytečně. Otevřít dveře vozů Tesla jde totiž zevnitř i bez elektřiny. 

V případě nouze je k dispozici mechanické otevírání, které však podle Juthy není zcela intuitivní a v naléhavé situaci může být obtížné se v něm zorientovat. „Vnitřní část dveří, na které jsou spínače ovládání oken, je ve skutečnosti páka, kterou je možné zvednout a otevírá dveře v situacích, kdy vůz ztratil napájení,“ zmiňuje Lukáš Voříšek, šéfredaktor technologického magazínu inSmart.cz, viz Jak se dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?

Hořící elektromobily nejsou tak časté, jak se na první pohled může zdát. Jedná se nicméně o atraktivní téma, na které odpůrci elektromobilů rádi upozorňují. Jutha nicméně doufá, že jeho zkušenost povzbudí ostatní majitele vozů Tesla, aby se s touto funkcí seznámili dříve, než se ocitnou v situaci, kdy ji budou skutečně potřebovat.

Zdroj: CTV News
Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také