Proč přibíráte na váze, když téměř nejíte?

Lidé mají často pocit, že téměř nejedí, a přesto jim váha ukazuje stále více a více kilogramů. To samé platí při snaze zhubnout, kdy se lidé drží striktně diety, ale kýžené výsledky se neukazují.

V dnešním článku vám objasníme, jaký může být důvod, proč se vám nedaří zhubnout nebo stále přibíráte, i přes fakt, že „téměř“ nejíte.

Čtyři vejce, nebo jedno velké latté?

Častým důvodem, proč se lidem nedaří zhubnout, je příjem tekutých kalorií. Možná také vy zapomínáte, že takové latté může mít více kalorií než čtyři vejce. Čtyři vajíčka mohou mít okolo 330 kalorií, jedna velká, slazená káva s příchutí perníčku může mít až 440 kalorií. Teď si zkuste tipnout, po jakém jídle se budete cítit více sytí. Ano, po vajíčkách.

Lidé mají často pocit, že téměř nejedí, ale kaloricky tomu tak není,“ zmiňuje fitness trenérka Michaela Malínková.

Můžete vidět, jak obéznější dáma se diví hubené ženě, která pravidelně sportuje, jak může sníst k snídani čtyři celá vajíčka se zeleninou a kouskem celozrnného pečiva a být stále hubená. Obéznější dáma si při tom dá pouze šálek kávy a kousek dýňového dortu s přesvědčením, že dýňový dort s kávou je tou nejlepší volbou. Taková jedna káva s dortem může mít jednou tolik kalorií než čtyři vajíčka s pečivem a zeleninou. A to se tu nebavíme o kalorickém výdeji, který aktivní a štíhlá žena oproti ženě obézní rozhodně má vyšší.

Zde vidíte, že ne vždy jíst zdravě znamená hubnout. Záleží na kalorickém deficitu, nezáleží na tom, zda má na sobě daný pokrm štítek „healthy“, „fit“ nebo „light“.

Slazené nápoje a alkohol

Častým důvodem, proč se lidem nedaří hubnout, jsou právě tekuté kalorie. Ať už v podobě alkoholu, slazených nápojů nebo teplých nápojů plných jednoduchých cukrů.

Pokud se také vy snažíte zhubnout a víte, že tyto nápoje konzumujete, zkuste nejprve vyškrtnout slazené nápoje ze svého dne. Slazené nápoje v malém množství můžete vyměnit za bezkalorické verze. Teplé a slazené kávy vyměňte za kávy obyčejné a pokud vám vadí hořká chuť, dochutit si je můžete bezkalorickými kapkami. A alkoholu se raději vyhýbejte. Výjimku udělejte pouze příležitostně a zůstaňte u jedné skleničky vína.

Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také