Kosmetika a certifikáty: Co znamená BIO, Natrue nebo Leaping Bunny?

V posledních letech zaznamenala kosmetika šetrná nejen k tělu, ale také k životnímu prostředí obrovský nárůst popularity a v popředí tak vyšla i problematika jejího testování na zvířatech, případně jejího složení. Běžný spotřebitel už nedává důraz pouze na složení produktu, ale také na původ jeho jednotlivých složek. A právě tato situace dala za vznik několika projektům a certifikátům, které mají spotřebiteli usnadňovat orientaci na trhu.

Leaping Bunny

Leaping Bunny (v překladu hopkající králíček) představuje jediný mezinárodní certifikát, který spotřebiteli zaručuje, že výsledný produkt, ani žádné jeho složky, nebyly testovány na zvířatech, a to v žádné fázi výroby. Zároveň tak takto certifikovaná firma zaručuje, že nepožádala žádnou třetí stranu, aby provedla testy za ní.

Logo organizace Leaping Bunny. Foto: Leapingbunny.org
Označení Leaping Bunny znají spíše v zahraničí. Foto: Leaping Bunny

Leaping Bunny má své kolegy v USA a Kanadě, kde certifikát pod jménem “cruelty free“ uděluje organizace PETA a v Austrálii působí organizace Choose Cruelty Free Australia se svou známkou “Not Tested On Animals“.

Vegan

Podoby a názvy certifikátů pro veganskou kosmetiku se různí, nicméně všechny slibují to samé – produkty, při jejichž výrobě nebyla použita žádná ingredience živočišného původu a zároveň nebyly testované na zvířatech. Takto označené produkty také neobsahují geneticky modifikované suroviny, jejichž složkou by mohla být zvířecí DNA. Ať tedy odmítáte živočišné produkty ze zdravotního, nebo etického hlediska, pátrejte v obchodech po jedné z těchto známek, a to nejen na kosmetice, ale také na přípravcích do domácnosti, nebo oblečení.

Certifikovaná Přírodní Kosmetika (CPK)

Ačkoliv se slovem “přírodní“ není lehké pořízení a každý si ho představuje trochu jinak, český trh kontroluje certifikát CPK (tedy Certifikovaná Přírodní Kosmetika), který tomu pomyslnému “přírodnímu“ dal nějaký řád. Pokud je produkt označen certifikátem CPK, můžete si být jistí, že neobsahuje žádné látky nevhodné pro pleť a pokožku (ropné deriváty, silikony, syntetické parfemace nebo konzervanty). Naopak, obsahuje minimálně 85 % složek přírodního původu. Důraz se klade na všechny aspekty šetrnosti k životnímu prostředí, tedy i na původ jednotlivých surovin – preferovány jsou suroviny z ekologického zemědělství. Kromě toho jsou kontrolovány i obalové materiály a PVC a polystyreny jsou vyloženě zakázány. A dokonce – výrobky nejsou testovány na zvířatech. Nijak!

Označení Certifikovaná přírodní kosmetika a Certifikovaná přírodní kosmetika s biosurovinami. Foto: KEZ, o.p.s

CPK má své kolegy v širokém spektru zemí světa, například AUSTRIA BIO GARANTIE v Rakousku, BIO ECO COSMESI v Itálii nebo KONTROLLIERTE NATUR KOSMETIK v Německu.

Natrue

Za certifikátem Natrue se skrývá mezinárodní nezisková organizace stejného jména, která svou známku nedá jen tak někomu. Aby výrobek dosáhl na certifikát Natrue, musí splňovat přísné požadavky hned v několika oblastech.

Jednou z takových oblastí je například složení samotného produktu. Aby mohl být výrobek oceněn, nesmí obsahovat žádné ropné deriváty, silikony, nebo syntetická barviva či konzervanty – tedy složky, které by mohly být pro pleť a pokožku škodlivé. Organizace dbá také na složení srozumitelné pro zákazníka a na doložitelný původ jednotlivých složek produktu – všechny musí být přírodní, ideálně v BIO kvalitě.

Symbol Natrue najdete na řadě produktů. Foto: Natrue.org

 

Důraz je také kladen na celkový dopad procesu výroby produktu na životní prostředí, tedy jsou při výrobě upřednostňovány certifikované produkty ekologického zemědělství a nezapomíná se ani na obal – tam jsou preferovány recyklované, nebo recyklovatelné materiály, popřípadě různé alternativní způsoby balení.

Zanedbána ovšem nezůstane ani fauna: certifikát Natrue je udělován pouze produktům, které nebyly testovány na zvířatech, a to v žádné fázi procesu výroby.

Certifikát je udělován na dva roky a po řádné kontrole může být značce znovu udělen. Má celkem tři stupně označené hvězdami a každý ze stupňů má jiné nároky na podíl surovin z certifikovaného ekologického zemědělství v konečném produktu.

BIO

BIO už nemusí být jen potraviny – termín BIO se pomalu ale jistě probojovává také do kosmetického a farmaceutického průmyslu. Bohužel, na rozdíl od BIO potravin nedostala BIO kosmetika své místo v legislativě, tudíž nemá žádná jednotná pravidla pro označování. Jisté ovšem je, že biokosmetika by měla obsahovat maximální možné množství látek pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství, případně kontrolovaného sběru. Takovéto zemědělství (či sběr) by mělo na planetě zanechávat minimální škody.

BIO si klade za cíl šetrný přístup k pěstování surovin i následné výrobě produktů. Foto: Freepik

Dále také takto označená kosmetika nesmí být testovaná na zvířatech, obsahovat GMO složky, ropné deriváty, silikony, syntetická barviva nebo syntetické konzervanty – máte tedy jistotu, že neublíží nejen planetě nebo zvířatům, ale ani vaší pleti. Ani BIO certifikát není trvalý a je potřeba o něj usilovat každé dva roky znovu.

Úvodní fotografie: Freepik
Přečtěte si také