Velikonoce 2022: Svátek, kdy život vítězí nad smrtí

Velikonoce jsou křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Ty jsou tak pro mnoho křesťanů oslavou triumfu života nad smrtí. Z tohoto důvodu můžeme na Velikonoce vídávat spoustu symbolů nově vznikajícího života – vajíčka, kuřátka, květiny a králíčky. Tyto symboly se vracejí ke starým pohanským tradicím, které oslavovaly plodnost, znovuzrození a nový začátek koloběhu života po dlouhých ponurých zimních měsících.

Kdy se Velikonoce slaví?

Datum oslavy Velikonoc se rok od roku mění, ale obvykle připadá na období někdy mezi koncem března a polovinou dubna. Pro římskokatolické křesťany je Velikonoční neděle první nedělí po prvním jarním úplňku, jenž může nastat nejdříve 21. března, kdy právě začíná jaro. Příští rok Velikonoce v ČR připadají na 17. dubna 2022. Východní pravoslavné církve, které používají jiný kalendář, pak mají trochu odlišný způsob výpočtu konání Velikonoc, obvykle se u nich slaví o něco málo později – v roce 2021 dokonce téměř o měsíc později.

Svatý týden

Týden před Velikonocemi se nazývá Svatý týden, jeho prvním dnem je Palmová (či též Květná) neděle. Tu mnoho křesťanů oslavuje jako den, kdy Ježíš vstoupil do Jeruzaléma a lidé začali svrhávat větve z palem na silnici, aby ho přivítali. O čtyři dny později následuje Zelený čtvrtek, který odkazuje na Poslední večeři, při níž Ježíš pojedl chléb a popil víno se svými dvanácti apoštoly. Velký pátek je pak považován za den, kdy byl Ježíš ukřižován. Mnoho křesťanů věří, že Ježíš byl v pátek zabit a pohřben v hrobce a na Velikonoční neděli došlo k jeho vzkříšení.

Přírodní barvení vajec např. cibulovými slupkami je tradicí i v České republice. Postupem čase ho vytlačují čokoládová vajíčka a barviva. Foto: Freepik

Jak se slaví Velikonoce aneb Velikonoční tradice

Zelený čtvrtek se slaví v mnoha křesťanských zemích tím, že věřící při bohoslužbách přijímají chléb a víno. Velký pátek je poté tradičně dnem půstu a smutku. Co se týče Velikonoční neděle, tak po celém světě existuje mnoho různých tradic. Například na některých místech se během ní jí jehněčí maso. Ve východní Evropě je poté zvyklostí polévání vodou.

Kde se vzaly Velikonoce a jaké jsou tradiční velikonoční zvyky? Možná budete překvapeni, proč se začala barvit vajíčka.

U nás jsou Velikonoce spojovány primárně se zdobením vajíček a jejich darováním. Chybět nemůže samozřejmě ani tradiční pomlázka, jež má ženám zajistit, že během následujícího roku „neuschnou“. Velikonočních bohoslužby se neobejdou bez zapalování svíček, které představují vítězství světla nad temnotou.

Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také