Superpotraviny aneb fenomén 21. století

O superpotravinách se mluví stále častěji. Jaké to ale ve skutečnosti jsou a které jsou lokální? Podívali jsme se tzv. superfoods pod pokličku.

Co jsou to superpotraviny?

Superpotraviny, známé také pod anglickým názvem superfoods, jsou fenoménem moderní doby. Tento název je známý již od 20. století, k jeho největšímu rozmachu však došlo až ve 21. století, což je spojeno s rozvojem zájmu lidí o zdravý životní styl a zdravou stravu.

„Superpotraviny“ je označení pro takové potraviny, které jsou nabity velkým množstvím látek prospěšných zdraví nebo obsahují látky, které se běžně v klasické stravě nevyskytují. Mezi takové prospěšné látky řadíme například různé vitaminy, minerály, antioxidanty, ale také enzymy či vlákninu.

Superpotraviny v našem jídelníčku

Superpotraviny by se tedy měly stát součástí našich jídelníčků. Je však důležité brát v úvahu, že kromě konzumace superpotravin je také potřeba stravovat se pestře a vyváženě, dostatečně pít čistou vodu, věnovat se pohybu a také odpočinku. To vše je totiž součástí zdravého životního stylu a jedno bez druhého nefunguje.

Pro zachování všech prospěšných látek by neměly být některé superfoods příliš tepelně upravované. Doporučuje se jejich úprava do 42 stupňů. Takové potraviny nazýváme RAW (syrové). Neplatí to např. u vajec. Mějte také na paměti, že u superpotravin neplatí pravidlo čím více, tím větší efekt.

Rozdělení superpotravin

Mnozí si myslí, že superpotraviny jsou drahé a nemohou si je dovolit. Rozhodně tomu tak není. Můžeme je rozdělit na domácí (lokální) a na zahraniční (exotické).

  • Lokální superpotraviny jsou takové, které v České republice pěstujeme a běžně konzumujeme.  Na první pohled by nás ani nenapadlo, že jsou plné prospěšných látek. Opak je však pravdou.
  • Mezi zahraniční superpotraviny řadíme různé exotické ovoce a potraviny, které se v České republice běžně nepěstují. Mnoho z nich nalezneme v běžných supermarketech, některé však koupíme jen ve specializovaných prodejnách na zdravou výživu. Jejich pořizovací cena bývá často vyšší, než u lokálních superpotravin.

Je tedy jen na vás, jestli se rozhodnete pro jedny nebo druhé, anebo zvolíte kombinaci obojího.

Mezi superpotraviny patří i borůvky. Ty lze v průběhu sezóny sbírat i v ČR. Foto: Unsplash

25 příkladů superpotravin

Pokud byste se snažili najít nějaký oficiální seznam superpotravin, tak se nedočkáte, jelikož žádný takový neexistuje. Přinášíme vám však seznam takových potravin, které můžeme rozhodně jako „superfoods“ nazývat.

  • Řadíme mezi ně například:  česnek, borůvky, banány, jablka, vejce, mandle, červenou řepu, zázvor, kurkumu, brokolici, chia semínka, konopná semínka a konopný olej, včelí pyl, mořské řasy, quinou, aloe vera, ženšen, moringu, goji, acai berry, chlorellu, zelený ječmen, spirulinu, matcha tea a mnoho dalšího.

Zdroj: Food and nutrition journal
Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také