Kde se vzaly Velikonoce a jaké jsou tradiční zvyky?

Nemůžete se dočkat, až budete zdobit vajíčka, pěstovat svěží travičku v květináči a péct velikonočního beránka? A chtěli byste vědět, kde se ty Velikonoce vlastně vzaly, proč je každoročně slavíme a jaké jsou tradiční zvyky?

Velikonoce – svátky jara

Druhý nejvýznamnější křesťanský svátek, kdy se slaví vzkříšení Ježíše Krista má svůj původ v předkřesťanských dobách. Velikonoce jsou svátky jara, při kterých se odpradávna každoročně slavilo, že lidé přežili tuhou zimu a dočkali se opět jara. Jak už napovídají tradiční velikonoční symboly, zajíčci, vejce, květiny a pomlázky ze svěžího zeleného proutí, oslavoval se návrat teplého období a s tím narození nových mláďat hospodářských zvířat a setba úrody.

Velikonoční oslavy nemají pevný datum, slaví se v neděli, která následuje po prvním jarním úplňku. Součástí oslav je mnoho zvyků a tradic. Zdobení vajíček, pečení velikonočního beránka, pomlázka a také jarní úklid, kdy je třeba z domácnosti vymést všechno staré po zimě a připravit se na znovuzrození přírody.

Velikonoční zvyky

U nás je nejvíce udržovaným zvykem barvení vajíček. Ty tradičně barví ženy a poté co jsou muži vyšlehány při pomlázce, předávají je mužům. Ti si však spíše řeknou o slivovici nebo jinou pálenku, jejíž popíjení je nedílnou součástí velikonočních oslav. Pomlázku by si měl chlapec vyrobit sám z proutí a každá dívka, kterou vyšlehal, jí ozdobí stuhami. Symbolizuje mládí, zdraví a plodnost. Peče se také tradiční bábovka ve tvaru beránka a trhají mladé větévky do vázy, takzvané kočičky.

Hledání vajíček na zahradě je oblíbeným zvykem nejenom v USA. Foto: Freepik

Velikonoční svátky mají ve světě různé tradice. V USA je populární zábavou děti hledání vajíček a zajíčka na zahradě. V Anglii se smaží palačinky a více oblíbená jsou vajíčka čokoládová než klasické malované kraslice. V Německu se hrají s vajíčky hry, kde se různě přehazují a vyhrává ten, který jich rozbil co nejméně. Existují i krvavé tradice, jako třeba na Filipínách, kdy lidé procházejí křížovou cestu a různými ostrými nástroji si ubližují.

Oblíbeným zvykem na Velikonoce je pojídání zelených potravin, jako je řeřicha, špenát nebo i kopřivy a medvědí česnek. Ty by se měly konzumovat čerstvé, když časně zjara vyrůstají a jsou plné vitamínů.

Přírodní barvení vajíček

Vajíčka můžete obarvit i přírodními metodami. K barvení vám postačí slupky žluté nebo červené cibule a česneku, mladá tráva, šafrán, šťáva z červené řepy, červené víno, dubová kůra, černý čaj nebo červené zelí. Obarvit je můžete jednobarevně, ale také si vyrobit přírodní mramorování.

Recept na tradiční mramorovaná vajíčka

Potřebné ingredience:

  • 5 vajíček bílé barvy
  • slupky červené a žluté cibule
  • slupky česneku
  • kousky mladé trávy
  • staré silonky
  • provázek
Přírodní barvení vajec je tradicí i v České republice. Postupem čase ho vytlačují čokoládová vajíčka a barviva. Foto: Freepik

Postup barvení vajec:

  1. Slupky a trávu nastříhejte na drobné kousky a promíchejte.
  2. Nevyfouklá čerstvá vajíčka umístěte postupně do silonky za sebou a oddělte každé provázkem, aby se nepotloukly. Při tom je obalte nastříhanými slupkami s trávou.
  3. Silonku s vajíčky vložte do hrnce a vařte asi 10 minut. Poté nechte vajíčka ve vodě, dokud nevychladne, aby se pořádně uvolnily barvy.
  4. Vajíčka ze silonky vyprostěte, natřete je olejem, aby se pěkně leskly a umístěte do ozdobeného velikonočního košíčku.

Každá rodina slaví Velikonoce po svém. Děti přebírají zvyky rodičů a v České republice, ač patříme mezi nejateističtější země, je slavení Velikonoc velkou tradicí. A jak slavíte Velikonoce vy? Pochlubte se o své tipy v diskuzi pod článkem.

Úvodní fotografie: Freepik

Přečtěte si také