Stejně jako šaty dělají člověka a jinými slovy, nechají vyniknout jeho osobnost, a s ní i ty nejlepší vlastnosti, kvalitní pití si zaslouží jen svou sklenici na alkohol.
Alkohol jako dárek by se měl pít slavnostněji a s požitkem, který přímo vybízí k vychutnávání a pohrávání si s ním všemi smysly. To pravé spojení konkrétní sklenice a typu alkoholu jednoduše ukáže jeden druhého v tom nejlepším světle.
Lehkosti bílého vína nejvíce sluší tulipánové sklenice
To, že bílé víno podáváme chlazené, je obecně známo, ovšem pozor, nic se nemá přehánět a měli byste jej vždy chladit v závislosti na odrůdě. Pokud víno přechladíte, přijde o chuť i vůni. Nižší stupeň teploty se hodí jen pro nasládlá nebo kyselá vína, která tím zjemní. Optimální teplota pro mladá bílá vína je 9 – 10°C, starší odrůdy si pak nejlépe vychutnáte při teplotě 10 – 12 °C.
Udržovat bílé víno v tom správném rozpoložení nejlépe dokáží vyšší protáhlé vinné skleničky tulipánovitého tvaru s uzavřeným, tedy nahoře užším, kalichem. Tento prodloužený a vyšší tvar skleničky na bílé víno zajišťuje nejen lehkost a eleganci na pohled, ale také jej ponechává déle chladnější. Zúžený tvar horní části kalichu zintenzivňuje jeho vůni a vy tak získáte tu nejlepší kombinaci svěžesti v každém doušku tohoto lahodného moku.
Sklenice na červené víno připomínají otevřenou náruč
Červené víno už svou barvou vyvolává dojem hřejivé tepla domova, zřejmě proto i jeho chuť je vždy plná, osobitá a velmi opravdová. Červené víno je vždy těžší, proto potřebuje vyšší teplotu a více prostoru na to, aby Vám mohlo ukázat svou tvář.
Sklenice na červené víno by měla tím pádem mít široký otevřený kalich kulatého tvaru, tak aby se víno mohlo rozprostřít na větší plochu a lépe se zahřívalo na vyšší teplotu. Pro lehčí vína je správná teplota červeného okolo 11 – 12 °C, ty těžší druhy se však správně projeví až při 15 – 17 °C.
Perlivá či šumivá vína patří do sklenic ve tvaru flétny
Nejsou bublinky jako bublinky, proto můžeme tato přípitková vína rozdělit na perlivá a šumivá. Odlišují se v procesu výroby. Perlivá vína, jejichž nejznámějším zástupcem je italské Lambrusco, jsou v konečném procesu přímo nasycena oxidem uhličitým, zatímco v lahvích se šumivým vínem např. v Bohemia sektu, zmíněný oxid uhličitý postupně samovolně vzniká díky kvasinkám.
Každopádně charakteristické bublinky určitě musí vyniknout, proto je nejvhodnější sklenička na šampaňské či sekt – flétna. Vysoká úzká sklenice na alkohol udržuje perlivé víno nebo sekt déle chladnější a podporuje jeho svěží dojem, když díky své protáhlému tvaru nechá efektně vyniknout hravost bublinek.
Whisky, burbonu nebo koňaku sluší nižší tulipánová sklenice na stopce
Ačkoliv je v našich podmínkách mnohem zaběhlejší rovná sklenice se silným dnem a tenkými stěnami, pro opravdový koncert chutí a vůní je mnohem účinnější použít nižší sklenici na stopce tulipánového tvaru na stopce. Díky zúženému hrdlu maximálně rozvine aroma tvrdého alkoholu a dodává především mužům eleganci a styl.
Umět správně propojovat sklenice a typy alkoholu z Vás mimo jiné udělají špičkového hostitele i fajnšmekra.