Jak se neutopit v létě u moře? Tento trik vám může zachránit život

Jste dobří plavci? Že zdatní? Dobrá, a co když vám řekneme, že to stejně nemusí stačit? Existují totiž jevy, které neočekávají ani ti nejzkušenější.

Zákeřné proudy, které vás stáhnou pod vodu, odtáhnou od břehu a vám v panice dojdou síly a spousta dalších. Po přečtení tohoto článku už na ně ale budete připraveni.

Rip current vás chytí a odtáhne od břehu

Nejčastějším z jevů, na který můžete u moře či oceánu narazit, je tzv. rip current, neboli „Vytrhávací proud“. Jmenuje se přesně podle toho, jak se projevuje – doslova vás chytí a táhne od pevniny do moře. Jev vzniká, když jsou na jednom úseku pobřeží/pláže větší a na dalším o kus vedle naopak menší vlny.

plavani

Vznikne tak silný proud, který je na první pohled poměrně nenápadný, ale lze si ho i tak při troše pozornosti všimnout. Jak vypadá můžete spatřit na obrázcích. Na rozdíl od zbytku hladiny se totiž jeví klidně a vidět na něm nejsou ani bubliny a zpěnění způsobené vlnami. Pokud jste byli u vody a zažily větší vlny, možná jste zažily i tento jev.

Jak uniknout před utonutím?

Důležitým pravidlem je v případě tohoto nebezpečného jevu zachovat klid. Proud vody vás táhne od pevniny a vy se logicky budete snažit plavat ke břehu. Tak takto rozhodně ne. Proud je velmi silný a jen těžko mu uniknete. Důležité je neplavat rovně ke břehu, ale naopak do strany. Vyhnete se tak úzkému proudu s velkou silou a opět se vrátíte na pevninu.

plavani4

 

Rip current má ve světě na svědomí nejedno utonutí a tak je dobré vědět, jak na něj vyzrát. Vy už to víte, ukažte článek i svým známým a užijte si o něco bezpečnější letní radovánky.

Přečtěte si také