Sladidla, tuky a pečivo: Rozdíl mezi potravinou a jedem je v množství

Říká se, že léky odlišuje od jedu požité (přijaté) množství. Proto jsme toto přirovnání použili také k výživě, ve které rozdíl mezi zdravými a nezdravými potravinami v našem jídelníčku dělá právě přijaté množství.

Chtělo by se říct, že na pultech obchodů se nachází jen pramálo vyloženě nezdravých potravin. Průmyslově zpracované potraviny obecně patří mezi ty více kritizované, protože jsou upravovány také chemicky, ale ani tyto potraviny nemusí v určitém množství škodit. V dnešním článku se společně s fitness trenérkou podíváme na pár praktických příkladů zdravých a nezdravých potravin, kde je hlavním rozdílem konzumované množství.

Tuky jsou nezbytné pro organismus, ale všeho s mírou

První se zaměříme na tuky, které můžeme rozdělit na rostlinné a živočišné. Každý většinou považuje rostlinné za zdravé a živočišným se záměrně vyhýbá. Ale živočišné tuky (např. slanina, vejce, tučné maso, sádlo, tučné sýry apod.) mají také své místo ve výživě, dokonce mají mnoho benefitů, které nám rostlinné tuky nepřinášejí.

Tučné sýry můžete do jídelníčku klidně zařadit. Stačí si hlídat množství. Foto: Freepik.com

Opět je však rozdíl v množství, pokud si dáte třikrát týdně slaninu k snídani, vejce osmahnete na lžičce másla a dvakrát týdně zařadíte tučné maso, můžete těžit pozitivní benefity. “Pokud se naopak Váš jídelníček bude skládat pouze z živočišných tuků, pravděpodobně se začnou ukládat ve formě podkožního tuku a může to mít časem také zdravotní následky,” radí čtenářům ViralSvet.cz fitness trenérka Michaela Malínková.

Bílé versus celozrnné pečivo

Dalším velkým tématem k diskuzi v oblasti zdravé výživy je bílé a celozrnné pečivo. Hlavním rozdílem mezi bílým a celozrnným pečivem není množství kalorií (často má celozrnné pečivo i vyšší kalorickou hodnotu), ale obsah živin. Proto je pro tělo lepší pečivo celozrnné, z kterého získá živiny, vlákninu, mikronutrienty i stopové prvky. Bílé pečivo je označované jako takzvané “prázdné” pečivo, bez obsahu důležitých živin, to však neznamená, že se tloustne pouze po bílém pečivu (pouze tělu nedodá vedle energie potřebné živiny).

Celozrnné pečivo má o poznání větší množství důležitých živin. Foto: Freepik.com

Pokud se podíváme na pečivo jako takové a jeho místo v dietě (zdravém životním stylu), má určitě své místo v jídelníčku, opět je však důležité přijímané množství. Pokud bude jedinec snídat, svačit i večeřet pečivo, jeho jídelníček bude obsahovat vysoké množství lepku a dietě ani zdraví to nijak neprospěje. V rozumném množství celozrnná houska nebo žitný chléb ale rozhodně problémem nejsou.

Umělá sladidla a zdraví

Přirovnání jed versus lék je tady více než trefné. Umělá sladidla jsou často diskutovaným tématem a přesto, že už vyšlo spoustu potvrzených studií o nezávadnosti umělých sladidel na zdraví v běžném množství, často jsou považována za jed pro lidské tělo.

Sladidla nemusí být špatnou náhražkou cukru. Opět ale dejte pozor na množství. Foto: Freepik.com

Umělá sladidla jsou pocitově několikanásobně sladší (často 400 až 600 krát) než běžný bílý cukr, proto stačí opravdu minimální množství, které jídlo osladí a které tělu nijak neublíží. Opět je na místě zmínit důležitost toho, jak často jsou potraviny s umělými sladidly do jídelníčku zařazovány. Existují extrémy, kdy lidé téměř každý pokrm “dosladí” či ochutí umělým sladidlem a jejich pitný režim se skládá pouze z dvoulitrové Coca-Coly Zero. V takovém případě vede snaha omezit cukr k jinému nežádoucímu extrému.

Toto jsou pouze tři příklady rozdílů v množství, pravidlo se ale vztahuje téměř na každou surovinu. “Proto nehledejte v dietě zdravé a nezdravé potraviny, ale hlavně takové, které tělu přinesou potřebné živiny a hlídejte si jejich přijaté množství,” dodává Malínková.

Úvodní fotografie: Freepik.com

Přečtěte si také