Nové příznaky koronaviru: Nakažení často náhle ztratí čich a chuť k jídlu

Nechutenství a ztráta čichu jsou podle odborníků jedny z nejčastějších doprovodných příznaků nakažení koronavirem, o kterých se zatím moc nemluvilo. Především dočasná ztráta čichu může být významným indikátorem, který by mohl pomoci v boji s pandemií koronaviru. Pacient totiž nemusí mít jiné doprovodné příznaky. 

Doktoři z celého světa publikují informace o svých zkušenostech s koronavirem. V posledních dnech se stále častěji hovoří o tzv. anosmii, tedy ztrátě schopnosti vnímat pachy a vůně. Neočekávaný projev nemoci potvrzuje řada pacientů, a to nejen společně se zimnicemi a nechutenstvím, ale především v případech, kdy se pacient cítí zcela zdráv.

Potvrzuje to prohlášení britských rinologů, podle kterých je náhlá ztráta čichu jedním z faktorů, který se opakuje čím dál častěji. Podle dat z Jižní Koreje, Itálie a Číny je tento projev nákazy společný až pro třetinu pozitivně testovaných případů a potvrzují to lékaři z USA, Španělska a dalších zemí. Uvedla to britská otorinolaryngologická organizace ENT ve svém prohlášení.

Britští lékaři navrhují důslednou karanténu všem, kteří u sebe zaznamenají náhlou ztrátu čichu i přes fakt, že nemají žádné jiné příznaky. Mohou být totiž aktivními přenašeči.

Ztrát čichu by mohla být užitečným vodítkem

Pokud člověk zaznamená náhlou ztrátu čichu, tedy schopnosti vnímat vůně a pachy, je zde velká pravděpodobnost, že jde o nakaženého koronavirem. Vlády a organizace ve většině zemí uvádějí jako faktory zimnici, dušnost, zvýšenou teplotu či suchý kašel. Na anosmii či hyposmii se ovšem i přes častý výskyt zapomíná.

Podle britských odborníků by přitom šlo tohoto častého projevu využít. Lidé s náhlou ztrátou čichu by byli upozorněni, aby zůstali doma v přísné karanténě a následně by byli otestováni. V České republice totiž ztráta čichu není zatím vnímána jakožto jeden z příznaků a i přes další příznaky je bez cestovní anamnézy stále problematické se nechat otestovat.

Jak popisuje jedna z amerických výzkumnic, Paule Josephová, zabývající se mj. senzorickými testy, „Koronavirus způsobuje neočekávanou ztrátu čichu a chuti k jídlu. Slýchám to od kamarádů, pacientů a dalších… Skupina vědců zabývající se senzorikou se již tímto začala zabývat.

Zdroj: ENTUK.org

Přečtěte si také