Kam vstoupí, tam ovládne trh. Proč se Samsung jmenuje Samsung?

Ve světě technologií není mnoho větších jmen než Samsung. Jihokorejská technologická společnost vyrábí vše od chytrých telefonů až po ledničky. Odkud se vzal název “Samsung” a co vlastně znamená?

Samsung, který známe dnes, se od původní společnosti zcela liší. Založil ji v roce 1938 Lee Byung-chul v Koreji pod názvem Samsung Store. Šlo o malou obchodní společnost a obchod s potravinami s pouhými 40 zaměstnanci. Až do komunistické invaze v roce 1950 se firmě dařilo a prosperovala. Velké škody na majetku donutily zakladatele začít znovu v Suwonu.

Není Samsung jako Samsung: Staví obří lodě a prodává chytré telefony

Samsung si vyzkoušel řadu odvětví od výroby cukru přes obchodování s cennými papíry a stavbu obřích lodí (Samsung Heavy Industries). Díky filosofii být jedničkou v každém odvětví, do kterého se pustí, značka rostla bleskovým tempem a nyní pod značkou Samsung funguje kolem 80 firem v různých odvětvích.

Samsung Heavy Industries Co. staví obří kontejnerové lodě. Foto: Pixabay

Teprve v 60. letech 20. století vstoupil Samsung do světa elektroniky a technologií. Vzniklo několik divizí zabývajících se elektronikou, včetně divize Samsung Electronics (1969), kterou má dnes většina lidí na mysli, když se mluví o značce Samsung.

V roce 1992 se společnost Samsung stala největším světovým výrobcem paměťových čipů. O deset let později se stala největším světovým výrobcem displejů z tekutých krystalů (LCD). V roce 2012 se Samsung stal největším výrobcem mobilních telefonů na světě a předstihl do té doby dominantní společnost Nokia.

Nejprodávanější výrobce telefonů na světě

Divize Samsung Electronics tvoří přibližně 70 % celkových příjmů společnosti Samsung. V roce 2019 byla podle výše tržeb druhou největší technologickou společností na světě. Od dubna 2022 se chytré telefony Samsung podílejí 23 % na celosvětovém prodeji chytrých telefonů. To jej řadí na první místo před americký Apple a čínské Xiaomi.

Samsung využil svých technologií k výrobě skládacího chytrého telefonu. Foto: Se souhlasem Samsung

Co znamená slovo Samsung?

Jméno Samsung vybral zakladatel společnosti Lee Byung-chul a znamená “tři hvězdy”. Podle oficiálního záznamu společnosti Samsung bylo jeho vizí, aby společnost byla “mocná a věčná jako hvězdy na obloze”.

Tři hvězdy se objevovaly v původním i následujících logách, dokud společnost v roce 1993 nepředstavila logo, které známe dnes.

Staré logo společnosti Samsung a jedny z prvních produktů Samsung Electronics. Foto: Se souhlasem Samsung

Zdá se, že společnost Samsung, která je na trhu už přes 80 let a je lídrem v mnoha oblastech průmyslu, splnila cíl svého zakladatele být silná a věčná.

Zdroj: Samsung
Úvodní fotografie: Se souhlasem Samsung

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také