Dvořákova symfonie a 5 000 l vody za minutu: Česká hasičská fontána

Před lety se čeští dobrovolní hasiči rozhodli, že koncept statické hudební fontány posunou o kus dál. Začali cvičit a postupně přišli s něčím, co jde směle nazvat uměleckým dílem. Za zvuku nejznámějších skladatelů, za pomoci světel a desítek lidských rukou vzniká v šeru noci něco, co v jiných zemích nemá obdoby. Jak vypadá hasičská fontána a proč je ve světě unikátem?

Hudební fontána je jednoduchou myšlenkou. Jednotlivé výtrysky vody jsou synchronizované v rytmu hudby a vytváří tak úchvatnou podívanou. Pokud se k celku přidají světla, dokáže být efekt ohromující. Tradiční fontány jsou řízeny elektronicky a vše je tak automatické. Právě synchronizace je totiž pro výsledný dojem zásadní. Hasičské fontány sází na lidi, kteří obsluhují proudnice. Vyžadují tak trénink a notnou dávku kreativity.

5 tisíc litrů vody každou minutu

Hasičská fontána vzešla jako myšlenka z pera dobrovolných hasičů. Není jasné, kdo s ní v našich končinách přišel jako první, ale celý koncept se uchytil. V České republice se fontány začaly objevovat kolem roku 2005, kdy začaly první sbory dobrovolných hasičů trénovat s proudnicemi u rybníka za doprovodu (nejen) vážné hudby.

Rozšířily se i díky vysokému počtu dobrovolných hasičů, kterými se naše země může pochlubit. V současné době jich je přes 358 000 a každý den bez nároku na honorář pomáhají zachraňovat majetek i lidské životy.

Na první pohled jednoduchá myšlenka vyžaduje náročné přípravy. Hasiči musí zcela synchronizovaně pohybovat těžkými proudnicemi s vysokým tlakem vody. Pohyby proudů a jejich křízení vytváří podobný efekt, jako automatizovaná fontána. Vše podkresluje hudba a výkonná světla, která osvicují proudící vodu. V noci tak fontána hraje všemi barvami.

Co je zapotřebí pro vznik české hasičské fontány? Hasičský sbor, výkonné stříkačky z výbavy hasičů schopné hnát tisíce litrů vody každou minutu, desítky proudnic, vodní clony, hudební doprovod, výkonná světla a pečlivě nacvičená choreografie.

Ratměřická hasičská fontána nastavila laťku vysoko

Jak zmiňuje spoluautor Ratměřické fontány, František Voříšek ze sboru dobrovolných hasičů v obci Ratměřice “Fontána vyžaduje práci desítek lidí a dlouhé týdny příprav. Vše je třeba pečlivě nacvičit, vybrat hudbu, která diváky nadchne a podkreslý atmosféru noci a především připravit výkonnou hasičskou techniku. Během naší fontány proteče proudnicemi přes 5 000 litrů vody každou minutu. Je tak pro naše doborovolné hasiče také skvělým tréninkem.

Nadšení hasičů nese své ovoce. Podobné akce i v malých obcích běžně navštíví  stovky až tisíce návštěvníků, kteří mohou spatřit rozličný kulturní program a neotřelá řešení, jako je projekce videa na vodní clonu.

Přečtěte si také