Roundnet neboli Spikeball: Netradiční hra je v Česku hitem

Pokud milujete akční výzvy a rádi zkoušíte něco nového, právě teď byste měli zpozornět. Českem se totiž doslova jako lavina valí netradiční hra nazývaná roundnet nebo též spikeball a válcuje všechny, kteří se jí rozhodnou vyzkoušet. Tahle zábava je nejen rychlá a zábavná, ale zároveň i vysoce návyková!

Co je tahle hra zač?

Možná jste si mysleli, že máte kolektivní hry v malíčku. Pokud jste si ale nikdy nezahráli roundnet, o hodně jste přišli. Za vznikem této hry stojí Jeff Knurek – autor křížovek a rébusů, který zvedl hlavu od kusu papíru a vymyslel hru, kterou si zamilujete na první dobrou. Jde o poměrně mladý sport, který ale každým rokem nabírá na dynamice a dostává se pod kůži stále většímu počtu lidí.

Spikeball je akční hra s míčem a speciální síťovou trampolínkou. Zpravidla se proti sobě utkají dvě dvojice, jejichž společným cílem je maximálně třetím hodem odrazit míček od kulaté trampolíny. Dvojice se mezi sebou střídají.

Jak se spikeball hraje?

Roundnet je nekontaktní hra, při které si hráči vzájemně nesmí překážet. Hra se zahajuje podáním, které by se od trampolíny nemělo odrazit výše nežli do výšky natažené ruky protihráče. Pravidla umožňují hrát jakoukoli částí těla. Po podání má protihráč celkem tři doteky, aby mohl míček odrazit, nežli ho protihrající tým stihne zpracovat. Míček se musí od trampolíny odrazit mimo trampolínku – pokud dopadne na ni, je to považováno za chybu hráče. Spadne-li míček na zem, dopadne mimo trampolínu nebo se dvakrát za sebou dotkne sítě, znamená to bod. Vítězem hry spikeball se stává ta dvojice, která jako první nahraje 21 bodů.

Co je ke hře potřeba?

Ty nejjednodušší hry zpravidla přináší tu největší zábavu – a při hře roundnet to platí dvojnásobně. Abyste si ji mohli společně s přáteli zahrát, nepotřebujete kdovíjaké vybavení. Celé tajemství spočívá v trampolíně a zpravidla třech míčcích. Víc není potřeba. Hracími nástroji jsou vaše ruce, případně kterákoli část těla, protože pravidla spikeballu umožňují použít k odrazu míčku cokoli od ruky přes nohu či hlavu.

Stačí trampolína a míčky. K sehnání jsou i levnější sety od jiných značek. Foto: Unsplash

Jak vybrat set?

V nabídce na trhu se můžete setkat s vícero druhy setů pro hru roundnet:

  • rookie set
  • standard set
  • pro set

Rokie set jsou určené pro dětské hráče. Jde o sety, které se vyznačují nejen větší velikostí trampolíny, ale i většími míčky, aby byla hra pro děti jednodušší a o to větší legrace. Tento set je také vhodný pro naprosté začátečníky, kteří chtějí dostat hru trochu více pod kůži.

Pokud vás roundnet nadchne a budete si ho chtít zahrát tu a tam s přáteli, třeba někde na dovolené, pak si vystačíte se standardním setem. Na profesionální úrovni už jsou pak profi sety, jejichž součástí bývají speciální vroubkované míčky umožňující co nejlepší spin.

Hra je vhodná i pro děti. Foto: Unsplash

Kde si můžete roundnet zahrát?

Kdekoli. To je obrovská výhoda této stále populárnější hry. Stačí čtveřice hráčů, vybavení a kousek placu. Ať už to bude zahrada, tělocvična nebo třeba pláž někde u moře – na tom už opravdu nesejde. Pravidla hry jsou jednoduchá, velmi rychle si je osvojíte a v zábavě, které u nás propadnuly tisíce lidí, už nic nebude stát v cestě.

Míčky mohou mít různé velikosti podle náročnosti hry. Foto: Unsplash

Roundnet, nebo spikeball?

Možná vám jde hlava kolem z těchto slovíček. Nebo si nejste jistí, jestli je to opravdu to samé. Proto malé vysvětlení: roundnet je obecně používané pojmenování pro tento netradiční a o to více lákavý sport. Spikeball je název americké značky, která se zaměřuje na prodej vybavení na roundnet. Ať už se ale setkáte s tím nebo oním pojmem, nebo si jej sami pro sebe pojmenujete tak či onak, vždy půjde o nekontaktní hru plnou zábavy, kterou si určitě oblíbíte už po prvním odpálení míčku.

Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také