Výbuch sopky Kilauea na Havaji v živém přenosu, co hrozí?

Sopka Kilauea na Havajských ostrovech již týdny ohrožuje tamní obyvatele. Láva po styku s vodou vytváří toxické výpary a ovzduší znečišťují také částečky podobné sklu. Ty mohou poškodit dýchací cesty a dráždit kůži. Pod povrchem však dřímá rozžhavené magma, jehož rezervoár je 2 kilometry široký a nachází se 3 až 7 kilometrů pod vrcholem sopky. A právě magma v posledních dnech vyvěrá na porch, ohrožuje obyvatele a připravuje fascinující podívanou.

Díky moderním technologiím se můžeme na aktivní sopky podívat kdykoliv a odkudkoliv. Živé přenosy z kamer plní YouTube i Facebook a jedná se o fascinující a děsivou podívanou. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které zabírají vulkán z blízkosti a ukazují jeho ohromnou sílu.

Soptící Kilauea sice ničí, ale Havaj se díky ní zvětšuje

Zajímavý je také fakt, že za posledních 35 let se Havajské ostrovy díky aktivní sopce zvětšily o více jak 200 hektarů nové půdy.

Úřady kvůli sopce evakuovali přes 2 000 obyvatel a dalším doporučují ostražitost. Vulkán je aktivní stovky let, ale poslední týdny ukázaly, čeho je schopen. Kilauea trhá silnice, na některých místeh se rozevírá země a vyletují z ní žhavé kusy roztavené horniny s teplotou kolem 1 200 °C.

Živé přenosy aktivní sopky (sledovat můžete v prohlížeči):

Přečtěte si také