Příběh 1. a nejslavnější sběratelské karetní hry: Magic the Gathering je legendou

Magic the Gathering je jedna z nejstarších a nejslavnějších karetních sběratelských her na světě. Prakticky každý, kdo vyrůstal v 90. letech o Magicu slyšel. První edice vyšly již v roce 1993 a hra se rychle stala celosvětovým fenoménem. Některé kartičky dnes navíc mají cenu zlata. Jak

Aktuálně se hojně pořádají obrovské turnaje jak v její tištěné, tak v onlinové verzi. Hráči na těchto turnajích vyhrávají desítky tisíc dolarů, ale prakticky neustále se pořádají i malé turnaje, určené pro všechny možné hráče, na kterých jde především o to dobře si zahrát.

O co vlastně ve hře jde? Princip je jednoduchý. V klasické variaci hry se spolu utkají dva kouzelníci se svými balíčky. Každý hráč (kouzelník) má na začátku 20 životů. Soupeři vykládají karty na stůl, a jak asi tušíte, kdo první přijde o všechny životy, prohrál. Hrát přitom můžete jednu, nebo více základních barev magicku, což jsou bílá, modrá, černá, červená a zelená. To je stručně řečeno celý princip. Koho by zajímalo víc, může si pustit detailní video níže.

Troška dávné historie

A nyní něco o historii hry. V roce 1993 vydala společnost Wizards of the Coast, kterou nyní vlastní společnost Hasbro, první karetní, sběratelskou hru na světě. Magic vymyslel jistý pan Richard Garfield (ne ten kocour), kterého tehdy pravděpodobně ani nenapadlo, jak velký fenomén se ze hry stane. Ve stejném roce vyšlo hned několik první sad: Alpha, Beta a Unlimited a v prosinci stejného roku edice Arabian Nights.

V roce 1994 následovalo pět dalších edic s novými kartami a v dubnu 1995 vyšla 4th edition. Vtip je v tom, že se nejedná o 4. edici, ale o jakousi základní sadu karet, u kterých by hráči měli začínat. Tzv. Core sety vycházejí dodnes, v současnosti dokonce každoročně zhruba uprostřed letních prázdnin. V případě Core setů se jedná o důležitý záchytný bod pro začínající hráče, jedná se totiž o základní sady. Právě tato tradice Core setů (základních sad) vznikla v dubnu roku 1995 (více o historii edic se dozvíte v některém z následujících článků).

Takto bychom mohli postupovat až do současnosti. Každá magicková sada přináší buď něco nového, anebo oživuje staré a již téměř zapomenuté herní mechanismy. Přesto hra zůstává ve svém principu jednoduchá a tím pádem snadno naučitelná. Některé edice jsou inspirovány např. antickou mytologií, jiné např. klasickými pohádkami. Díky neuvěřitelnému množství karet se objevují neustále nové kombinace a balíčky. Posledních několik let vychází 4 edice každý rok. Neustálý přísun nových karet tak poskytuje hráčům možnost vyměňovat karty a neustále zdokonalovat své balíčky.

Turnajové hraní

Pokud se zajímáte o turnajové hraní, tak v Magic the Gathering existují různé hrací formáty. Ty jsou často rozděleny podle stáří edic a tím zabraňují tomu, aby se noví hráči cítili zahlcení a odrazení přílišným množstvím karet. Staří a zkušení hráči zase ocení formáty, ve kterých si smí zahrát starší edice apod. Pokud ovšem chcete hrát Magic jen tak s přáteli, nemusí Vás různé formáty turnajů vůbec zajímat.

Hodnota karet? Najdražší stojí miliony

Karty z Alphy, Bety a Unlimited v době svého vydání vlastně stály pár korun. Řada lidí (údajně) měla některých karet tolik, že je už vlastně vyhazovala do koše. Když se po řadě let dozvěděli, jakou mají tyto karty hodnotu nyní, pravděpodobně si vytrhali všechny vlasy na hlavě. Jenom jako příklad uvedeme zřejmě nejhodnotnější kartu, kterou v Magicku můžete mít, legendární Black Lotus z Bety má podle cernyrytir.cz aktuálně hodnotu neuvěřitelných 839 999 Kč. Vzhledem k tomu, že v tomto obchodě není na skladě a celosvětově se jedná o dost nedostatkové zboží, jeho hodnota může v klidu přesahovat pomyslný milion. Jeden kus se dokonce v roce 2018 prodal za necelé 2 miliony Kč.

Ostatní karty z těchto prvních edic už pořídíte „levněji“. U těch vzácnějších kousků se jedná o částky okolo 200 000 Kč. Samozřejmě i v těchto edicích najdete karty, které jsou dostupné a jejich hodnota se pohybuje okolo desítek korun, i to je jedno z kouzel Magicku.

Hodnotu Magickových karet ovlivňuje řada faktorů. Karty jsou vlastně vydávány v několika kategoriích, které vám mají usnadnit pátrání po jejich hodnotě. Základní rozdělení je následující:

  • Common – obyčejné a snadno dostupné karty
  • Uncommon – neobvyklé, ale v reálu většinou stále snadno dostupné karty
  • Rare – vzácné karty, které se shánějí hůře
  • Mythic – nejvzácnější, těžko dostupné karty

Pokud budete mít štěstí, získáte kartu ve foil verzi, tedy blýskavou, vzácnější variantu, jejíž cena bývá minimálně o třetinu vyšší. Dále můžete získat promo karty a řadu dalších „specialitek“.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při určování ceny karty ovšem zůstává její hratelnost. Důležité je i stáří a samozřejmě stav karty.

Místo hospody chodí Češi na deskové hry: Kam v Praze vyrazit za deskovkami?

Jak začít a jak se dostat ke kartám?

Magickové karty jsou dostupné ve specializovaných prodejnách, stejně jako v menších obchůdcích apod. Hra nabízí několik produktů. Nejlevnější jsou balíčky s 15 náhodnými kartami, z nichž je jedna vždy vzácná (rare). Pro začínající hráče se prodávají předkonstruované balíčky a nejrůznější další balení určená začátečníkům i pokročilým hráčům. Pro pokročilé hráče jsou důležité i specializované prodejny či herny, které obchodují s kusovými kartami.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s hrou Magic the Gathering? Hráli jste ji, nebo o ní alespoň slyšeli? 

Přečtěte si také