Jak se starat o ušité roušky? Je lepší čistit žehličkou, nebo praním?

Jak nejlépe sterilizovat roušku? Český internet zaplavila vlna návodů a tipů na domácí výrobu roušek. Lidem patří poklona za to, že se rozhodli nečekat na chaotickou vládu a raději se rozhodli jednat. Jak ale takové roušky správně používat a po použití znovu vyčistit pro další nošení?

Jak správně používat roušky? Připravili jsme pro vás návod vycházející z oficiálních doporučení  zdravotnické organizace WHO.

  1. Před nasazením roušky si umyjte ruce. Použít můžete mýdlo, nebo v terénu gel na bázi alkoholu. To samé proveďte před sundaváním roušky.
  2. Při nasazování si rouškou  zakryjte nos a ústa. Mezi rouškou a obličejem nesmí být v ideálním případě mezery.
  3. Roušky se při nošení nedotýkejte.
  4. Při zvlhnutí ji vyměňte za novou.
  5. Při sundavání sahejte pouze na gumičky a tkaničky roušky. Pokud jde o jednorázové roušky, vyhoďte je ihned po jejich použití.
  6. Látkové roušky skladujte v oddělené tašce na prádlo. Při praní volte vyšší teplotu (alespoň 60 °C) a používejte vhodné prací prostředky typu Sanytol.

Jak látkové roušky prát a žehlit?

Pokud chcete látkovou roušku sterilizovat, nastavte praní na 60 °C a přidejte prací prostředek. Ideální je, pokud máte k dispozici Sanytol na praní. V případě bílých roušek můžete sáhnout i po Savu.

V případě, že potřebujete roušku použít co nejdříve a nemůžete si dovolit praní, sáhněte po žehličce. Doporučené je nastavení na maximální teplotu a následně důsledné přežehlení ze všech stran. Praní je obecně vnímáno jako lepší postup, ale přežehlená rouška je stále lepší, než rouška žádná. 

Přečtěte si také