Jak zjistit kdo volal a komu patří neznámé číslo?

Kdo mi volal a jak zjistit neznámé číslo? Telefonní číslo se objeví na displeji a vy váháte, zda takový hovor vůbec přijmout… Také se vám stává, že vám zavibruje mobil s neznámým a poněkud podezřelým číslem, telefon ze zahraničí, nebo prostě objevíte na displeji zmeškaný hovor od čísla, které nemáte uložené?  Existují způsoby, jak si lze neznámá telefonní čísla “proklepnout” a dokonce i zjistit, komu patří a kdo je majitelem. Připravili jsme pro vás ty nejlepší tipy.

Volání potencionálním zákazníkům je jednou z oblíbených činností marketingu. Velké firmy často provozují, nebo si pronajímají služby call center, jejichž zaměstnanci vám následně volají a nabízejí různé „výhodné“ nabídky, např. k novým tarifům mobilních operátorů. Pokud vás, stejně jako nás, takové hovory obtěžují, máme pro vás jednoduchý návod, který vám pomůže zjistit, kdo je oním volajícím a komu patří telefonní číslo.

Komu patří neznámé číslo? Pomůže vyhledávač

Efektivním způsobem, jak zjistit kdo volá či volal, je jednoduše zadat číslo do vyhledávače Google.com, nebo do dalších vyhledávačů. Vyhledávače vás obvykle odkáží na další stránky, které už příchozí číslo monitorují (často si lze přečíst zkušenosti dalších uživatelů s daným číslem).

Kdo vám volal podle čísla v mnoha případech takto skutečně zjistíte. Pokud dané číslo skrze vyhledávače neobjevíte, existuje šance, že se nejedná o žádný obtěžující hovor s jedinečnou nabídkou. Nejdříve však zkuste vyhledávat číslo v různých obměnách, např. s předvolbou, bez ní, nebo v zápisu s mezerami po třech číslicích. 

Jak hledat telefonní číslo na internetu? 

Na internetu má svou historii většina z nás. Jak by mělo vaše hledání skrze vyhledávač vypadat, abyste našli čí je to číslo?

Do pole hledání napište telefonní číslo, které chcete vypátrat v různých tvarech a dejte vyhledat. Zobrazí se vám stránky, na kterých se dané číslo nachází. Pokud se nic nepodařilo nalézt, zkuste další tvar a takto postupujte dokud nezkusíte všechny.

Tvary telefonního čísla:

  1. “+420333222111
  2. následně “+420 333 222 111”
  3. poté “333222111” 
  4. a nakonec zkuste hledat i tvar “333 222 111”.

Lidé totiž na internetu často používají rozdílné tvary telefonních čísel a vyhledávač pak nenajde shodu.

Ukázku hledání můžete vidět na obrázku; je na první pohled zřejmé, že se jedná o dopravní službu DHL.

Jak zjistit neznámé číslo a komu patří? Aplikace “Můžu to zvednout?” pro Android vám to řekne

Můžu to zvednout? je uživatelskou komunitou skvěle hodnocená aplikace, která je navíc zcela zdarma. Po stažení z obchodu Google Play je aplikace spuštěna na pozadí a kontroluje, zda je číslo, které vám volá (nebo volalo) jen marketingová nabídka, nebo volá třeba kurýr a veze vám balíček, jako tomu bylo v našem případě.

V aplikaci můžete zjistit:

 • Kdo mi volá
 • Kdo mi volal z čísla telefonu
 • Komu patří neznámé číslo
 • Jaké jsou recenze ostatních uživatelů u daného čísla
 • Můžete vkládat vlastní hodnocení čísel a pomoci tak ostatním

Pokud vám neznámé číslo volá opakovaně, nebojte se jej zvednout a rovnou zmiňte, že o další telefonáty nemáte zájem. Pokud vás nevyslyší, můžete volajícího skrze aplikaci snadno zablokovat.

Co je to za číslo? Neznámé a skryté číslo nezvedejte

Neznámé číslo značí, že má volající aktivované skrývání svého telefonního čísla. Příjemce hovoru tak nevidí, kdo mu volá. Pokud vám volalo skryté číslo a volající je tak neznámý, neexistuje rozumný způsob, jak zjistit kdo vám volal.

Zjistit identitu volajícího je zkrátka prakticky nemožné a nemá větší význam po tom pátrat. Ideálně takové hovory ani nezvedejte a nevolejte nazpět.

Zmeškaný hovor ze zahraničí: Zjistěte z jaké země cizí číslo volalo

Další způsob pátrání po majiteli neznámého čísla, který vás může minimálně nasměrovat na správnou stopu, se odvíjí od lokalizace hovoru, tedy od určení telefonní předvolby státu. Např. předvolba pro ČR je +420 a musíte ji použít, voláte-li domů např. z Itálie. Řadu těchto předvoleb najdete na stránkách: mezinarodnipredvolby.cz.

Pozor na telefonáty z čísel se zahraniční předvolbou. Stát se může, že vás prozvoní neznámé zahraniční číslo např. s předvolbami +216 (Tunisko)+225 (Pobřeží slonoviny), +247 (Ostrov Asunción) nebo třeba +678 (Vanuatu). V takovém případě nevolejte zpět. Naletěli byste totiž podvodníkům a přišli klidně o stovky až tisíce korun!

Pokud např. víte, že jste si před pár dny objednali balíček ze zahraničí, nebo že v dané zemi máte kamaráda, můžete jim případně zkusit napsat zprávu na Facebook či na e-mail zda volali oni. Pokud ne, zmeškaný hovor ignorujte.

Vyhledat neznámé číslo zkuste i s jinou koncovkou

Často se také doporučuje při hledání čísla volit různé variace poslední číslovky čísla. Pokud nenajdete shodu např. pro telefon 789 654 321, zkuste najít číslo 789 654 322 nebo 789 654 323. Pokud přijdete na to, že více číslovek v řadě využívá stejná firma či call centrum, je vysoká pravděpodobnost, že vám právě z této firmy někdo volal.

Podle prvních tří čísel telefonního čísla dnes již bohužel nerozlišíte, přes kterého operátora volající telefonuje. Např. původně první tři typická čísla 777 už dávno nepatří výlučně klientům Vodafone – jednotliví operátoři totiž např. čísla přestoupivších klientů nemění.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky z technologického magazínu inSmart.cz

Přečtěte si také