Polovina Čechů letos neutratí za dovolenou přes 10 000 Kč a raději zůstane v ČR

Letní dovolené v roce 2020 se ponesou v o něco úspornějším duchu než v posledních letech, zhruba polovina lidí přitom stráví osobní volno v Čechách.

Koronavirus zamával s trhem i s plány lidí na dovolenou. Jak ukazují průzkumy, Češi si musí vystačit s nižším rozpočtem i bližšími destinacemi.  Více než polovina lidí přiznává, že jim letošní léto omezila krize spojená s pandemií COVID-19. Vyplývá to z průzkumu společnosti Twisto, který proběhl prostřednictvím online dotazníku během července a kterého se zúčastnilo na 450
respondentů.

Z průzkumu mimo jiné vyplývá, že si letos Češi na dovolenou připravili menší obnos než v minulém roce. Více než 20 tisíc korun na osobu plánuje utratit 16 % dotázaných, v roce 2019 přitom tuto částku na osobu vydalo 25 % respondentů. 52 % lidí se v rozpočtu na osobu vejde do částky 10 tisíc Kč, loni si s tímto limitem muselo vystačit jen 27 % oslovených. 49 % lidí stráví léto v ČR, 18 % letos neplánuje dovolenou vůbec. 33 % dotázaných se přitom chce podívat i do zahraničí.

Polovina z nás se za hranice nevydá

Průzkum odhalil, že pandemie COVID-19 značně ovlivnila a ovlivní výběr letních dovolených v tomto roce, většina Čechů se za hranice nevydá. Velmi nás však zaujalo zjištění, že výběrem lokality veškeré omezování končí. Spíše než aby si nechali zkazit dovolenou, omezí se Češi raději předem – 32 % lidí uvedlo, že bude šetřit raději před dovolenou než na místě, 26 % si raději užije dovolenou naplno v kratším časovém úseku a jen 3 % chtějí ušetřit na stravování. Jen 23 % lidí si myslí, že budou muset své chování na prázdninách z finančních důvodů omezit. Pro nás je to jasný signál, že si Češi chtějí dovolenou užít se vším všudy,” míní Michal Šmída, zakladatel a CEO společnosti Twisto.

Přečtěte si také