Nejdražší dopravní nehody v historii: Když miliony létají vzduchem

Nejdražším dopravním nehodám z celého světa kralují nehody sportovních vozů. Léto je v plném proudu a nejenom na českých silnicích dochází k častým autonehodám. Vzhledem k situaci na silnicích jsme si pro vás dovolili připravit žebříček pěti zřejmě nejdražších autonehod v historii co do škody na jediném automobilu.

Dopravní kolize není pro nikoho nic příjemného a zejména na D1 vás může stát nejenom spoustu času, ale také peněz. Ovšem mnohonásobně nákladnější než nehoda 3 náklaďáků a 5 osobáků může být autonehoda luxusních aut. Zní to skoro až neuvěřitelně, ale přední příčky v nejdražších autonehod na světě okupují právě zlikvidované luxusní vozy. Jejich dopravní kolize jsou totiž něčím na silnicích velice vzácným.

5. Mercedes Benz SL 300 patřil po nehodě do šrotu

Na pomyslném pátém místě se nachází sešrotovaný vůz Mercedes Benz SL 300. Celková škoda na vozu byla vyčíslena na 750 000 dolarů, což je v přepočtu na naší měnu neuvěřitelných 16,5 milionu korun.

Jedná se o jediný vůz v naší TOP 5, na němž napáchaná škoda nedosahuje jednoho milionu dolarů.

4. Jaguar XJ220 odškodnila pojišťovna za 22 milionů korun

Vůz Jaguar XJ220 dosahuje maximální rychlosti 217 mil za hodinu, což je zhruba 347 kilometrů v hodině. Celková škoda na automobilu se odhaduje na rovný milion dolarů, tedy něco okolo 22 milionů českých korun. Umíte si představit kolik byste za takovou částku mohli mít v garáži Škodovek?

3. McLaren F1 naboural i Rowan Atkinson

Ještě o další příčku nad Jaguárem se nalézá McLaren F1. Jeden a čtvrt milionu dolarů činí odhadem 27 a půl milionu korun. Už pokud náhodou uvidíte na silnici toto auto, můžete mluvit o nehorázném štěstí a výhře v loterii. Je jich na světě pouhých 107 a jedno z nich má, nebo měl, Mr. Bean.

Tento McLaren dosahuje rychlosti až 370 km v hodině. Mimochodem, Rowan Atkinson je jedním z mála, kterým se podařilo toto auto nabourat.

2. Ferrari Enzo

Pouze o trošku nákladnější než McLearan F1 je zničené Ferrari Enzo. 1,3 milionu dolarů je o „pouhých“ 50 tisíc dolarů více. Toto ikonické auto pojmenované po legendárním konstruktérovi a zakladateli celosvětového fenoménu této značky byste opravdu nikdo nechtěli nabourat.

1. Ferrari 250 GTO, sporťák za 600 milionů korun

První příčku suverénně obsadilo Ferrari 250 GTO. Jeden kousek tohoto vozidla se prodal na americké dražbě za neskutečných 28,5 milionu dolarů! To je víc než 600 milionů korun. Za takové peníze bychom mohli v naší republice snad všichni bydlet v Čapích hnízdech a ani bychom nepotřebovali příspěvky od Evropské unie. Zlikvidované Ferrari 250 GTO by dovedlo většinu normálních lidí k tomu, aby vážně přemýšleli o sebevraždě.

Nejdražší dopravní nehody v České republice

Pokud budeme o něco skromnější a podíváme se na žebříček nejdražších autonehod vozidel zaregistrovaných v České republice, potkáme výrazně nižší částky.

Pojišťovna ČSOB vyplatila něco okolo 2 miliónů korun na shořelý autobus Iveco Crossway. To je pátá nejdražší vyplacená pojistka za automobil na našem území. Naštěstí se zde bavíme pouze o škodách na majetku. Podle odborníků na odškodnění po dopravní nehodě lidé často zapomínají na škody na svém zdraví. Nárok přitom mají na výrazně vyšší odškodnění, než v případě majetku.

Lamborghini Huracan

Bramborovou medaily by si vysloužilo v pomyslném mistrovství republiky bouraných vozů Lamborghini Huracan, které havarovalo v roce 2016 ve smyku. Pojišťovna vyplatila 2,5 milionu.

 

Mercedes-Benz Tourismo shořel na popel

Třetí místo patří autobusu Mercedes-Benz Tourismo. Vozidlo během několika minut shořelo na popel a pojišťovnu to stálo 2 887 190 Kč.

Překvapivě ani na druhé pozici „českého“ žebříčku se nenachází luxusní sportovní vůz. Nehoda dvou nákladních vozidel Mercedes-Benz z roku 2014 napáchala škodu za 2,9 milionu dolarů.

České Lamborghiny Huracan havarovalo v Maďarsku. Škoda přesáhla 5,8 milionu

I český žebříček má jasného vítěze. A jedná se o typ vozu, který se v tomto článku již objevil. Na Maďarském území havarovalo Lamborghiny Huracan zaregistrovaný v České republice. Pojišťovna tehdy vyplatila 5,8 milionu. Stále se ovšem jedná o směšnou částku v porovnání s těmi „nejdražšími“ haváriemi světa.

Na závěr zbývá pouze dodat, že žebříčků shrnujících nejdražší dopravní nehody naleznete na internetu několik a téměř každý se na pozicích 2.-5. výrazně liší. Pouze nabourané Ferrari 250 GTO obsazuje první příčku snad kompletně ve všech a je docela pravděpodobné, že než někdo toto překoná, už nebude nikdo z nás na světě. Šťastnou cestu a jezděte opatrně.

Přečtěte si také