Ethereum merge je za námi – jaké jsou následky?

Trh kryptoměn zažil v letošním roce akci nevídaných rozměrů, označovanou mezi uživateli jako Ethereum merge. Co bylo jejím důvodem, jak tato operace proběhla a jaké důsledky bude mít pro samotné Ethereum či další virtuální měny?

15. září 2022 byl jedním z nejvýznamnějších dnů na poli kryptoměn. Právě na toto datum totiž vyšlo oznámení o úspěšném dokončení akce s názvem Ethereum merge. Jak již název napovídá, týká se primárně Etherea, přičemž v tomto ohledu došlo o fúzi („merge“) dvou mechanismů, které kryptoměnový trh využívá, a sice konceptu proof-of-stake a proof-of-work.

Proof-of-stake a jeho výhody

Proof-of-stake je aplikován na měny, které nevyžadují těžbu, získávají se tedy v principu investicemi do zabezpečení sítě. Tento mechanismus je v poslední době poměrně dost oblíbený díky tomu, že ekologicky nijak významně nezatěžuje planetu. Investoři tak v podstatě své peníze vkládají jako určitou sázku či zástavu do tzv. poolu, přičemž je jim procentuální podíl z této investice postupně vyplácen na základě vývoje trhu.

Proof-of-work naproti tomu operuje s měnami, které se těží. Je to tedy klasický princip, který známe například u bitcoinu. Pro těžbu se využívá výkonu počítače, přičemž bloky, ze kterých těžaři prostřednictvím svého hardwaru získávají odměnu v podobě virtuální měny, mají daný a omezený počet transakcí, a tedy i celkový objem financí, které z nich lze těžbou získat.

Ethereum Merge má zásadní ekologický dopad

Ethereum merge pak u této kryptoměny upozaďuje dosud užívaný mechanismus proof-of-work a naopak upřednostňuje koncept proof-of-stake. Tím se tedy mění celý způsob chování virtuálních mincí a také nakládání s nimi. V důsledku této fúze by tak mělo dojít například ke snížení celkové spotřeby elektrické energie na planetě až o 0,2 %. Autoři projektu si od Ethereum merge slibují i další přínosné dopady nejen na ekologický a ekonomický systém, ale také na budoucí vývoj kryptoměn.

Velký otazník visel nad tím, jak Ethereum merge zahýbá s hodnotou mince samotné. První statistiky naznačovaly, že událost zatím velký vliv na hodnotu nemá. V průběhu čtvrtečního odpoledne pak Ethereum i ostatní kryptoměny začaly prudce ztrácet na hodnotě oproti dolaru. Tento propad se však dal částečně předpokládat, jelikož se spousta investorů bezpochyby zalekla rychlé změny, a začala mince prodávat. Dlouhodobí majitelé Etherea však ví, že v tomto odvětví je nejsilnější zbraní trpělivost. S ohledem na možný přínos merge se tak dá očekávat, že akce do budoucna přitáhne nové investory, kteří doposud s koupí kryptoměn otáleli např. i kvůli dopadům na životní prostředí.

Lze tedy říci, že soudit, zda byl Ethereum merge správným či špatným krokem, je aktuálně poněkud předčasné a až následující týdny či měsíce ukážou, jestli se Ethereu podaří trh a uživatele přesvědčit.

Zdroje: 1, 2
Úvodní fotografie: Pixabay

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také