Lidé z 3D tiskárny? Švédi vypěstovali lidskou chrupavku na myši

Švédským vědcům se podařilo implantovat 3D kopii lidské chrupavky hlodavci. Vědci z univerzit Švédské Sahlgrenske Academie a Chalmersovi University technologie vložily kopii lidské chrupavky do teprve šesti týdenního myšího mláděte. Pokusy dopadly úspěšně, chrupavka se uchytila a začala růst. Vědci tak otevřeli okno do světa potencionálního pěstování živých kopií částí lidského těla.

Pokud jste ku příkladu přišli o ucho, určitě Vám úspěchy švédských odborníků dávají naději. Nicméně celý výzkum je zatím pouze v plenkách. Nejblíže údajně mají vědci k vypěstování lidské kůže. Následovat by měly kosti a později další a další. Brzy se tak může stát, že v ulicích budeme vídat myší utečence s lidskou rukou, kočky s lidskou nohou, kterým se podařilo prchnout z laboratoří.

3D tisk mění různá odvětví

K vytvoření implantátů používají výzkumníci zejména 3D tisku, kdy nejprve v počítači detailně zpracovali údaje lidské chrupavky, kterou později vytisknou 3D Bio-tiskárnou a implantují za pomoci místních plastických chirurgů. Výzkumné týmy nemají za cíl nic menšího, než postupně vypěstovat i ty nejdůležitější části lidského těla. Zbývá snad už jen doufat, že se jim časem podaří vypěstovat i nové lidské mozky, které bychom mohli implantovat našim politickým činitelům.

Přečtěte si také