Děláte ze sebe staříky? Aplikace FaceAPP je hitem i strašákem. Jak funguje?

Aplikace na zestárnutí obličeje FaceAPP ukáže, jak by mohl vypadat váš starý obličej. Vyfotíte se, necháte aplikaci v mobilním telefonu s iOS či Androidem zpracovat fotku a váš obličej zestárne o desítky let. Stárnutí se stalo hitem sociálních sítí. Kde aplikaci stáhnout, jaká jsou rizika a jak funguje?

Změnit obličej na fotografii dokáže nespočet aplikací pro mobilní telefony i počítače. Aplikace FaceAPP je na trhu již přes 2 roky a přesto se jí v České republice dostalo větší pozornosti až nyní, kdy tvůrci vyhlásili tzv. #AgeChallenge. Umělá inteligence, která stojí na pozadí, totiž dokáže věrně upravit fotografii vašeho obličeje tak, abyste vypadali o desítky let starší.

 

Výsledné snímky jsou doopravdy věrné a ruští tvůrci odvedli se svým filtrem zestárnutí dobrou práci. Aplikace si za dobu své existence prošla několika kauzami. Mj. umožnila měnit etnický původ a pohlaví.

Obličej zestárne o 30 let: Jak funguje FaceAPP?

Aplikace jako taková umožňuje uživateli vybrat, jakou fotografii a jak chce upravit. Následně dojde k odeslání fotografie na servery tvůrců, kde dojde k jejich úpravě za využití umělé inteligence. Zpátky do zařízení je odeslána již upravená fotografie a vy ji můžete sdílet.

Pozor co sdílíte. Jakmile fotografii vyfotíte, nepatří vám, ale tvůrcům. Úprava navíc vyžaduje internet a právádí se mimo váš telefon na serverech služby.

Problémem však mohou být práva uživatelů. Jakmile totiž snímek vyfotíte skrze aplikaci, mají na něj tvůrci aplikace plná práva a mohou jej nadále využívat. Jak uvádí podmínky aplikace, dochází sice k anonymizaci dat, ale jsou o vás zjišťovány i takové detaily, jako je poloha či historie vaší webové aktivity.

Aplikace pro zestárnutí obličeje: FaceAPP je zdarma pro Android a iOS, za funkce navíc si připlatíte

Aplikace je dostupná pro Android i Apple iOS zdarma. Za některé funkce je však nutné platit a např. pokročilejší filtry se již bez zaplacení nespustí. Ačkoliv je nepochybně zábavné vidět možnou podobu svého já, doporučujeme aplikaci používat s vědomím, že vaše fotografie může kdykoli kdokoli dále využít.

 

FaceAPP používají i celebrity, na opatrnost hledí málokdo

Ačkoliv bylo o FaceAPP napsána spousta varovných článků, miliony lidí po celém světě aplikaci nadále využívají. Platí to i o celebritách, které aplikaci použily a výsledkem se chlubí na svých sociálních sítích. Jak by mohl vypadat starý Ronaldo či šéfkuchař Gordon Ramsay?

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také