Nenasazujte si růžové brýle: Internetem se šíří zavádějící video o koronaviru z CNN

Záběry z debaty na CNN Prima News se na sociálních sítích šíří jako lavina. Sdílí je každý, kdo pochybuje o vážnosti situace kolem koronaviru. To by samo o sobě nevadilo, kdyby nešlo o chybu jedné z účastnic debaty, která špatně pochopila vyjádření WHO.

Na sociálních sítích platí, že lidé rádi sdílí informace a věci, se kterými se mohou ztotožnit a potvrzují jejich názor. Lidé takové informace přímo vyhledávají, protože je to příjemné, pohodlné a nevyvolává to v nás stresové situace. Nedostatek kritického myšlení bohužel často vede k tomu, že si jedinec informace neověří a sdílí je dál. V praxi to nahrává cílené manipulaci s veřejným míněním a vlivu dezinformační scény.

Takovým materiálem pro sdílení se stalo video z relace CNN Prima News, kde byla jednou z komentujících Lenka Zlámalová z Echo24. Ta přinesla fantastickou zprávu o nižší smrtnosti, což má podle svých slov podložené meta-studií WHO.

České nano respirátory dostaly certifikaci Covid-19: Používat je lze 14 dní v kuse

Komentátorka Echo24 Lenka Zlámalová na videu tvrdí, že „Světová zdravotnická organizace aktuálně vydala úplně novou studii, je to dokonce takzvaná meta-studie, která dává dohromady data asi ze sedmdesáti studií z celého světa, ze kterých se ukazuje že nebezpečnost toho viru, smrtnost toho viru, je násobně nižší než se uvádělo. Původní čísla byla 3,4 % ty poslední, o kterých se mluvilo, byly mezi 1 % a 0,4 %. Tak WHO, což stále je snad nějaká autorita říká, že to je 0,23 %. Aby měli diváci představu, to je na úrovni ne chřipky, ale běžných viróz. Takže mě by zajímalo, jak bude vláda a nový ministr zdravotnictví, jak se postaví k tomuto. Protože pokud zjistíme, že ta situace je takováto, tak ta tvrdá plošná opatření jsou naprosto neadekvátní.

Špatná interpretace informací vede ke sdílení hoaxů

A jaká je realita? Bohužel nejde o meta-studii, ani studii jako takovou. Jde pouze o informaci, kterou mj. zveřejnila WHO ve svém bulletinu. Jak upozornil server Manipulátoři.cz, paní Zlámalová zaměňuje průměr s mediánem hodnot a také pojmy: IFR (počet úmrtí proti všem – i neodhaleným – nakaženým) a CFR (počet úmrtí proti pozitivně testovaným). IFR uvádí WHO průměr 0,68 % a CFR uvádí WHO cca 2,7 %.

Internetem koleje toto video, 13.000 sdílení. Video obsahuje zásadní zlehčování smrtnosti Covid-19. Paní mluví o…

Zveřejnil(a) Petr Ludwig dne Úterý 27. října 2020

Situace kolem koronaviru je nepřehledná a pozitivních informací je bohužel poměrně málo. Není to ale důvod pro šíření polopravd, které mohou navozovat falešný pocit bezpečí. Nutné je brát v potaz řadu faktorů, jako je stáří pacientů či počet testovaných. To však zmíněný článek bohužel neuvádí.

Na problém s interpretací upozornil i často citovaný datový analytik Petr Ludwig, který je jedním z nejviditelnějších bojovníků proti dezinformacím v České republice. Ludwig mj. varuje před nasazováním růžových klapek na oči a volá po snaze o kritické myšlení ze strany většinové populace.

Přečtěte si také