Nejlepší potraviny a byliny pro zvýšení hladiny testosteronu

Nízká hladina testosteronu je příliš častým problémem, který postihuje miliony mužů na celém světě. Věděli jste však, že některé potraviny a byliny mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu? V tomto příspěvku na blogu prozkoumáme nejlepší potraviny a byliny, u kterých bylo vědecky prokázáno, že přirozeně zvyšují produkci testosteronu.

Potraviny, které zvyšují hladinu testosteronu

Existuje řada potravin, u kterých bylo klinicky prokázáno, že zvyšují produkci testosteronu v těle. Patří mezi ně tučné ryby, jako je losos, makrela a pstruh, měkkýši, jako jsou ústřice, hovězí maso, vejce a sýry, ořechy, jako jsou vlašské ořechy a mandle, kořenová zelenina, jako je mrkev, sladké brambory a červená řepa, tmavě zelená listová zelenina, jako je špenát, rajčata, avokádo, olivový olej, česnek, zázvor a tmavá čokoláda. Pravidelná konzumace těchto potravin zajistí, že vaše tělo bude mít živiny, potřebné k produkci zdravého množství testosteronu.

Losos

Losos je neuvěřitelně výživná vegetariánská ryba, která je již dlouho spojována se zdravím a pohodou. Nedávné studie zjistily, že pravidelná konzumace lososa může mít neuvěřitelné výhody, pokud jde o podporu normální hladiny testosteronu. Konkrétně omega-3 mastné kyseliny, které losos obsahuje, mají potenciál zvýšit produkci testosteronu v těle, především proto, že bojují proti zánětům a podporují vyváženou hladinu hormonů. Kromě toho některé důkazy naznačují, že omega 3 pomáhají ke zdravé produkci spermií a snižují riziko erektilní dysfunkce; oba tyto klíčové ukazatele zdravého mužského reprodukčního zdraví často souvisejí s normální hladinou testosteronu. Všechny tyto prvky dohromady vytvářejí ucelený obraz toho, jak může být pravidelná konzumace lososa prospěšná pro muže, kteří chtějí udržet hladinu testosteronu v rovnováze.

Vejce

Vejce jsou vynikajícím zdrojem živin zvyšujících hladinu testosteronu, zejména zinku a vitaminu D. Z těchto vitaminů je zinek obzvláště významný pro svou schopnost zvyšovat produkci mužských hormonů. Nejenže vejce obsahují zinek, ale jejich vysoká biologická hodnota zajišťuje, že se tento minerál v těle rychle a účinně vstřebává. Vitamin D naproti tomu pomáhá regulovat a synergizovat účinky hormonů podporujících tvorbu testosteronu. Konzumace vajec jednak může přispět k přirozenému zvýšení hladiny testosteronu a také může být součástí zdravého životního stylu postaveného na správném příjmu živin.

Hořká čokoláda

Kakao obsažené v hořké čokoládě obsahuje sloučeniny, které jsou pro tento druh čokolády jedinečné, například theobromin, kyselinu valerovou, hořčík a různé flavonoidy. Výzkumy dospěly k závěru, že tyto sloučeniny mohou tělu pomáhat při produkci hormonů, jako je testosteron. Muži i ženy by si měli uvědomit schopnost hořké čokolády zvyšovat energii, náladu a elán, což z ní činí ideální svačinu pro obě pohlaví. Vědomí, že hořká čokoláda také pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu, jen zvyšuje její přitažlivost pro každého, kdo hledá svačinu plnou energie bez tuku a kalorií, které jsou jinak běžnou součástí produktů.

Ořechy

Ořechy jsou superpotravinou, pokud mluvíme o zvyšování hladiny testosteronu. Obsahují zdravé tuky, důležité minerály a vitamíny pro tvorbu hormonů, takže mohou přírodním způsobem podporovat zdravou hladinu mužského hormonu. Zejména vlašské ořechy obsahují omega-3 mastné kyseliny, o kterých je známo, že stimulují produkci testosteronu v těle. Kešu ořechy obsahují také zinek, který, jak prokázal výzkum, může zlepšit hladinu testosteronu a zvýšit mužskou plodnost. Brazilské ořechy jsou také prospěšné, jelikož obsahují selen, o kterém bylo zjištěno, že pokud se vyskytuje ve stravě, pomáhá s pohyblivostí a počtem spermií; podílí se na snižování oxidačního stresu v buňkách, který vede k nízké produkci testosteronu. Stručně řečeno, zařazení ořechů do jídelníčku může být nesmírně prospěšné jak pro celkové zdraví, tak pro udržení zdravé hladiny testosteronu.

Byliny, které zvyšují hladinu testosteronu

Kromě konzumace určitých potravin existují také byliny, u nichž bylo zjištěno, že zvyšují hladinu testosteronu v těle. Mezi byliny zvyšující testosteron patří Tribulus terrestris (známý také jako kotvičník zemní), extrakt z pískavice řecké seno, kořen ashwagandhy (známý také jako indický ženšen), extrakt z bobulí saw palmetto, prášek z kořene maca, škornice šípolistá (známá také jako epimedium), Tongkat Ali (známý také jako Eurycoma longifolia), doplňky glukonátu zinku nebo citrátu, doplňky kyseliny D-asparagové a doplňky oxidu hořečnatého nebo citrátu. Pravidelná konzumace těchto bylin může pomoci udržet hladinu testosteronu v normálních mezích.

Co bychom měli vědět o testosteronu

Testosteron je velice důležitý hormon pro zdraví mužů – ale bohužel ne každý muž ho přirozeně produkuje dostatek. Naštěstí existují způsoby, jak zvýšit přirozenou produkci tohoto životně důležitého mužského hormonu ve vašem těle – včetně pravidelné konzumace určitých potravin a bylin.

Doufáme, že vám tento příspěvek přinesl informace o tom, které potraviny a byliny vám mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu, abyste mohli žít naplno!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také