Navštívili jsme Prague Coffee Festival 2015 – je drahý a voní po kávě

Již počtvrté mohou milovníci kávy zavítat na pražský kavárenský festival, jehož obliba každým rokem stoupá. Akce probíhá tento víkend, konkrétně 10. a 11. října v zemědělském muzeu na Letné, od 10:00 do 18:00.

Festival si klade za cíl poskytnout lidem místo, kde se dozví vše možné o kávě a nebo se o ní chtějí pobavit s dalšími milovníky povzbuzujícího nápoje či chtějí vyzkoušet něco nového. Program je plný přednášek, workshopů či ochutnávek.

IMG_20151010_112156

Hned fronta před vstupem nám dávala najevo, že dnes bude plno. A skutečně. Předprodej byl veleúspěšný a přestože mělo být na místě k dostání kolem 150 lístků, už kolem poledne hlásili organizátoři plno a vyprodáno. Kdo dorazil později a nevěděl o tom, měl smůlu a dovnitř se zkrátka bez lístku nedostal.

IMG_20151010_123323

Festival tvoří spousta stánků od kaváren či pražíren, kde můžete zdarma (v ceně vstupenky) neomezeně zkoušet jejich kávu. K dostání jsou všechny možné druhy od presa po latte a jedinou překážkou je neustálé čekání ve frontách. Kdo se chce něco o kávě dozvědět, přednášky a workshopy mu udělají radost. Připraveny jsou prezentace od pěstování po přípravu či pražení kávy. Stačí si vybrat z programu.

Že je na workshopu plno? Zkuste přijít i tak

Na většinu workshopů či ochutnávkový cupping je nutné se rezervovat předem a kdo tak neučinil, má většinou smůlu. Stačí se však poptat u slečen při vstupu do přednáškových sálů a ony vás případně po začátku prezentace pustí dovnitř, pokud nedorazí někdo ze zapsaných. Nám se takto povedlo navštívit hned dvojici workshopů.

IMG_20151010_114731_1

Chutně i nechutně o kávě…

Jedním z workshopů, jehož jsme se osobně zúčastnili, byly ROZMANITÉ CHUTĚ KÁVY. Jak se ukázalo, opět se úplně nepovedla struktura místnosti i workshopu samotného. Ten se skládá ze třech částí, kdy hádáte intenzitu chutě, vůně z lahviček s oleji a hrubost upražení kávy.

IMG_20151010_112122_1

Právě chuťový test se však ukázal jako “nechutný” test. Každý návštěvník totiž dostane lžíci, nabere si ze společné sklenice uchucenou vodu a takto opakuje asi 9x. OK, máchání lžic se zbytky slin se člověk asi nevyhne, ale horší je, co s lžícemi dělaly slečny vedoucí workshop. Žádné mytí, žádná desinfekce, zkrátka lžíce vložily do hrnku s vodou a otřely běžným ubrouskem. A za chvíli jej dostal další návštěvník. FUJ! V době chřipek (a i kdyby nebylo) stupidní nápad. Raději jsme tento test vynechali a raději jsme se přesunuli k dalším testíkům, kde již neměly slečny co pokazit.

Hisilicon K3

Druhým workshopem byl ten o filtrované kávě. Musíme pochválit baristu, který o aeropressu mluvil nadmíru poutavě a poskytl nám detailní informace jak v tomto nevšedním “udělátku” vytvořit dobrou kávu. Oproti amatérské obsluze u “rozmanitých chutí kávy” milé překvapení a skvělý zážitek.

Jaký tedy byl Prague Coffee Festival 2015?

Plný lidí, front, ale především dobré kávy. A přestože jsme místy nekonečné fronty proklínali…

…až na drobnosti typu opětovně nedostatečné kapacity cuppingů či workshopů jsme byli spokojeni. Snad jen ta cena za lístky je zkrátka nepřiměřená.

IMG_20151010_130314

A ještě jídlo se dalo prakticky koupit (až na dorty a koláče) jen venku, což v té zimě nepotěší

Skvěle se prezentovala třeba Kavárna Pod Lipami, která láká zákazníky na skvělou kávu z pražírny mamacoffee, limonádu či plněné houstičky. Pokud půjdete kolem, určitě se zastavte. Stejně tak nesmíte minout skvělou novinku v podobě Colt Brew, což je káva připravovaná nevšedním stylem, kdy se bez přístupu vzduchu louhuje za studena 20 hodin.

Drahý vstup za to spíše nestojí, kupte si raději knihu kaváren

PCF2015 nebyl skvělý, ale rozhodně nebyl špatný. Festival ztratil kvůli změně lokality oproti předchozímu ročníku na útulnosti, na druhou stranu jsou prostory konečně větší. Nesmyslná je však cena. Za 280 Kč (pokud jste ovšem stihli předprodej) získáte několik káv zdarma, vodu a nějakou tu ochutnávku čokolády. Za ty peníze to zkrátka nestojí.

IMG_20151010_120501

Pokud milujete kávu a chcete poznat dobré kavárny, kupte si raději tzv. knihu kaváren. Ta vás provede více než 40 kavárnami po ČR, z toho 19 v Praze, a v každé z nich dostanete s knihou kávu zdarma. Na jednu knihu jednu kávu a to dokonce jakoukoliv z menu. Člověk díky tomu objeví skvělá místa a užije si je v klidu a pohodě kdykoliv bude chtít. A ještě vlastně ušetří.

Přečtěte si také