Jak se učit a zvládnout vysokou školu?

Podzim se nezadržitelně blíží a s ním i všem dobře známý, některými ne příliš vítaný, začátek školního roku. Nejen základní a střední, ale i vysoké školy se opět začnou hemžit studujícími i vyučujícími. A nedílnou součástí každého semestru jsou zkoušky. Někoho čeká teprve první rok vysokoškolského studia, někdo již prolistovává skripta nějaký ten pátek. Správně se učit je ale výzva pro každého. Pojďme se podívat na pár tipů, jak hladce proplout akademickým rokem.

Samostudium (ne)stačí

Vysoká škola by měla být především o samostudiu. Na to je kladen velký důraz a v rozvrhu se objevuje velké množství nepovinných přednášek. Možná představa válení se v posteli nebo vysedávání v kavárně zní lákavěji než sedět v aule a snažit se vnímat, nicméně na přednáškách se můžete dozvědět spoustu informací, které vám učení později opravdu o hodně usnadní. Minimálně budete tušit, o jakou problematiku se jedná a nebudete při učení před zkouškou koukat do skript jak prvňáček na kvadratickou rovnici.

Foto: Pixabay

Běžně průběžně

Ani tato rada se vám nebude příliš líbit, ale pokud chcete mít během zkouškového co nejméně práce, učte se průběžně. Nenechávejte si veškeré učení až na dobu těsně před zkouškou. Budete v tom mít akorát guláš z pofidérní hospody. Můžete si zápisky nebo skripta například jen pročítat, nebo si je po přednáškách a seminářích můžete třeba znovu přepsat – budete je alespoň mít přehlednější a připravené na pozdější učení.

Uši, oči, ruce… nos?

Zapojte více smyslů. Čím více smyslů do učení zapojíte, tím lépe se vám učení bude do hlavy ukládat. Pravděpodobně je pohodlnější ve škole zapisovat poznámky do notebooku, navíc si toho možná stihnete zapsat i více. Pokud volíte tento způsob vedení zápisků, doporučuji si poznámky průběžně přepisovat také ručně na papír. To, co napíšeme rukou na papír se nám mnohem lépe uloží do hlavy, než když budeme pouze ťukat do počítačové klávesnice. Papíry po úspěšném složení zkoušky nezapomeňte zrecyklovat. Do tohoto doporučení patří i výše zmíněné přednášky – pokud si něco poslechnete, uvidíte to před sebou napsané a navíc si ručně přepíšete, šance na úspěšné zapamatování se zvýší raketovou rychlostí. A ještě malý tip – zkuste si k učení vzít nějakou konkrétní vůni. Vzpomínky spojené s vůněmi jsou velmi intenzivní. Pokud si stejnou vůni vezmete i ke zkoušce, pravděpodobně se vám informace budou vybavovat snáze.

Najděte si svůj styl

Číst si text stále dokola není jediný možný způsob učení. Najděte si ten svůj. Standardně se dělí na vizuální, auditivní, slovně-pojmový a taktilně-kinestetický, ale způsobů dělení můžete najít mnoho. Navíc se mohou v průběhu života měnit a vyhovovat vám může i více stylů.
Jedincům s vizuálním stylem vyhovují při učení různé grafy, obrázky a nákresy, videí nebo třeba využívání různých barev. Při preferenci auditivního stylu je nejdůležitější informace slyšet – pro ty je přítomnost v hodinách téměř nepostradatelná. Při učení si mohou nahrávat své poznámky a následně si je pouštět nebo si prostě číst poznámky nahlas a vytvářet si mnemotechnické pomůcky. Slovně-pojmový styl zase vyžaduje využívání praxe, potřebují si najít v dané věci smysl a ideálně propojovat různé poznatky dohromady. Jedinci s preferencí hmatového a pohybového stylu si rádi danou věc osahají a využívají při učení různé druhy pohybu, i kdyby to bylo jen chození z jednoho konce pokoje na druhý.

Najděte si svoje místo

Někomu může vyhovovat učení se v kavárně plné ruchu, jiný potřebuje absolutní ticho a izolaci. Jeden se lépe naučí ve skupině, jiný nemůže přítomnost jiných vystát. Každý jsme individuální a je jen na vás, kde se vám učí nejlépe. Rádi si přivstanete a večer si již necháváte volný, nebo naopak rádi vyspáváte a nejlépe se vám učí v nočních hodinách? Rádi máte kolem sebe uklizeno, nebo se cítíte dobře obklopeni miliony papírů? Je to jen na vás. Naslouchejte svému tělu a hlavě. Pokud vás někdo tahá ke společnému učení v knihovně, ale vy víte, že se tam nenaučíte nic, zůstaňte doma. Je normální, že se vám vaše potřeby budou měnit i ze dne na den – jeden den se budete chtít učit doma v tichu, druhý den si budete k učení pouštět záznam koncertu Metallicy a třetí den budete chtít změnit prostředí a vyrazíte do kavárny. Je to normální a je to tak v pořádku. I hlava potřebuje někdy změnu.

Neumíte to? Naučte (se) to

Znáte takovéto Kdo neumí, učí? Ono to tak úplně neplatí pro to, že by učitelé byli neschopní. Nejvíce si totiž zapamatujeme to, co učíme někoho dalšího. I když vám látka není zcela jasná, zkuste ji vysvětlit někomu dalšímu, klidně i někomu, kdo tomu rozumí ještě méně než vy. Můžete to spojit s učením se spolužáky, ale zapojte klidně i babičku. Při vysvětlování látky vám možná do hlavy zapadnou věci, které vám v hlavě lítaly jako splašené a nikam nepasovaly.

Zkuste látku vysvětlit někomu dalšímu. Uvidíte, že to pomůže. Foto: Pixabay

Škatulata hýbejte se!

Zkoušeli jste se při učení hýbat? Vezměte si poznámky do ruky a chvíli s nimi choďte po bytě. Možná prošoupete nejeden pár ponožek, ale pohybem se vám lépe prokrví mozek a bude se vám látka zapamatovávat o něco snáz. Nebo si pravidelně udělejte pár dřepů, jumping jacks nebo jiného pohybu.

Škatulata hýbejte se! Zase?

Zapojte pohyb i mimo učení. Každý den se běžte ven projít nebo proběhnout. Věřte, že je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat. Případně si vyberte jiný pohyb, který vás baví.

Udělejte si režim

Vytvořte si pravidelný režim, který budete dodržovat. Mějte pravidelné přestávky od učení. Není efektivní učit se 16 hodin v kuse. Udělejte si 2-3 hodinové bloky učení, které budete střídat s přibližně půl hodinovými pauzami. Během těch učení ideálně úplně opusťte – nejlepší bude, když půjdete do jiné místnosti a pustíte si třeba jeden díl seriálu. Na chvíli úplně vypněte mozek. Dělejte si také pravidelné pauzy na jídlo.

Spěte a jezte

Poslední bod – nepodceňujte spánek. Aby se vám učení lépe ukládalo do hlavy a nedělala se vám tam změť kusých informací, je spánek opravdu potřeba. Neošizujte se o něj. Spěte 6-8 hodin denně. Opravdu si na spánek čas najděte. Pokud budete odpočinutí, bude se vám i další den učit lépe. To samé platí o jídle – udělejte si na něj čas, neošizujte se o něj. Jídlu věnujte pozornost, neučte se při něm. Zkuste se ani neodbývat nekvalitními potravinami. Příprava vyváženého jídla nemusí trvat hodiny, výživné jídlo můžete mít během pár minut.

Typů, jak se dobře učit je velké množství. Jaký trik máte vy?

Zdroj: Vlastní
Úvodní fotografie: Pixabay

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také