Kompletně jsem ztratil čich, berte to vážně: Petr Ludwig má koronavirus

Autor knihy Konec prokrastinace a osvětové kampaně pro nošení roušek Masks4All, Petr Ludwig, byl ve čtvrtek pozitivně testován na koronavirus. Zmínil to ve videu pro své známé na svém facebookovém profilu. Kde jej chytil a jaké má příznaky?

Jeden z největších zastánců nošení masek v České republice byl pozitivně testován na koronavirus. Nyní již světově uznávaný autor zažívá období největší pozornosti a jeho knihy čtou a názory na sociálních sítích sledují statisíce lidí. Ludwig se snaží ověřováním faktů a poukazováním na vědecké výzkumy vnést do komunikace kolem koronaviru co nejvíce podložených informací. Kampaň Masks4All, kterou český autor společně se svým týmem spustil na globální úrovni zasáhla miliony lidí a mnohé politiky přesvědčila k rázným činům. 

Nyní je Ludwig sám nakažený a důvodem je pravděpodobně jeho práce – přednášky, školení a veřejná setkání, kdy se musí pohybovat v místech s vysokým počtem lidí. Stačí chvilka neopatrnosti a nákaza hrozí každému.

  • Sháníte respirátor s FFP3? České nano roušky ochrání i před koronavirem díky jemnému nanomateriálu. A na rozdíl od roušek a respirátorů jdou i vyprat.

Horečky a ztráta čichu

Jak upozorňují odborníci, v současné době je v Česku pandemie již v plném proudu a šíření mezi populací bude těžké bez absolutní karantény zastavit. Sám Ludwig přiznává, že nemá ponětí, kde se koronavirem nakazil. V týdnu se zúčastnil veletrhu, na kterém byl s týmem lidí, kteří mají podle Ludwigova vyjádření na sociálních sítích podobné příznaky. 

Asi 4 dny mám horečku a včera jsem kompletně ztratil čich,“ zmiňuje Ludwig na videu, které sdílel na svém soukromém Facebook profilu. „Jsem tedy jedním ze včerejších 3 000 a chtěl bych říct, že to není úplně příjemný, ztratit čich. Mám kamarády, kteří čich nemají už 4-6 týdnů.“ Ludwig dále zmiňuje, že je nepříjemné mj. vědomí, že i lidé s mírnými příznaky či dokonce bez příznaků mohou mít trvalé následky.

V březnu Ludwig sdílel video popisující důvody nošení roušek a způsoby prevence před nákazou. Video je stále aktuální:

Vyhýbejte se lidem a místům, apeluje Ludwig

Snažil jsem se tomu předejít, všude jsem nosil respirátor, ale teď už asi ani nezjistím, kde jsem se tím nakazil. Česko je nyní jedním ze států s nejhoršími čísly na milion obyvatel. Berte to vážně, opravdu se vyhýbejte lidem a místům s vysokou koncentrací lidí, není to vůbec sranda,“ dodal. Hojně se rozjela kampaň kolem aplikace eRouška. Ke stažení je zdarma a mohla by zachránit řadu životů. Navíc ji nemá plně v moci stát, což je, jak se ukazuje, dobře.

Zdroj: Petr Ludwig, Masks4All

Přečtěte si také