Místo roušky krajku: Hloupost bují i v pražském metru

Povinnost nosit roušky dělá části české populace problém. Lidé si myslí, že nošením ochranných pomůcek přichází o své svobody a mají právo nařízení sabotovat. Někteří nošením roušky na půl žerdi (čtěte bez zakrytého nosu) či dokonce jejím úplným ignorováním a nenošením. Výkvětem hlouposti jsou různí sabotéři, kteří roušky nahrazují klidně i krajkou, jako jistá slečna v pražském metru. A ta bohužel není sama…

V posledních dnech se hodně mluví o tom, jak Taiwan skvěle zvládl situaci kolem koronaviru. Méně než 500 případů od počátku pandemie je obdivuhodná bilance, za kterou Taiwan vděčí právě včasným opatřením v čele s povinným nošením roušek na veřejnosti.

Asijská země místo chaotických opatření rychle zareagovala na vývoj ve světě a během několika měsíců se stala předním výrobcem a vývozcem ochranných pomůcek. I proto si nyní, po návštěvě české delegace, mohl Taiwan dovolit datovat České republice 5 linek na výrobu roušek z netkané textilie, díky kterým by Česko zvládlo vyrobit desítky milionů roušek měsíčně. Jak vše nakonec dopadne a zda vláda ANO nebude předání blokovat z populistických pohnutek, to je věc druhá.

Bojkot roušek je hloupost, protestovat by lidé raději měli proti vládě

Nejrůznější popírači nošení roušek se nicméně odvolávají na tvrzení, že nenosit roušky je jejich právo a opak, tedy jejich nošení, je jeho omezením. Takové smýšlení je nesmyslné z mnoha důvodů. Především však proto, že roušky podle desítek studií pomáhají proti šíření kapének s koronavirem. Ano, nechrání ani tak nositele roušky (to dělají hlavně respirátory), ale chrání okolí daného člověka v případě, že by byl nakažen.

Vzhledem k faktu, že za nenošení roušky v pražském metru hrozí pokuta až 10 000 Kč, se vychytralci snaží systém obejít. Někteří si nezakrývají nos, protože se jim tak lépe dýchá, jiní si pro změnu zakrývají ústa takovým způsobem, který nechrání vůbec nikoho. Příkladem za všechny je slečna v pražském metru, která si místo roušky nasadila na obličej krajku. V domění, že vyhrála nad systémem se sice tvářila důležitě, v případě kontroly strážníkem by však měla smůlu, protože nařízení nedodržela. 

„Všem osobám se s účinností ode dne 1. září 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to: … a v prostředcích veřejné dopravy,“ zní oficiální informace k mimořádným opatřením na webu vlády.

Bojkot roušek není na místě podle zdravého rozumu ani podle vědců. Jestli má nějaké opatření smysl, jsou to právě distancing, hygiena a ochrana cest dýchacích v podobě roušek a respirátorů. Ano, je sice pravda, že vláda i přes všechny sliby občanům roušky neposkytla, ale neměli bychom kvůli tomu ohrožovat své okolí. Nesouhlas s chaotickými nařízeními může každý občan vyjádřit snadno – třeba u blížících se voleb.

Přečtěte si také