Co se stane s mrtvým tělem v moři za pouhý týden?

Přemýšleli jste někdy, za jak dlouho se mořské potvůrky postarají o to, aby z torza hozeného do vody nic nezbylo? Ještě nedávno jsme se o tom mohli prakticky jen a jen dohadovat.

Řada mořských živočichů neloví, ale podobně jako nejrůznější hmyz na souši se živí pouze zbytky na mořském dně. Vědci a výzkumníci z University of Victoria v Kanadě se rozhodli prozkoumat, za jak dlouho podléhají těla živočichů na mořském dně úplnému rozkladu. Cílem bylo zjistit, za jak dlouho např. po havárii letadla nebude možné dohledat ani těla obětí, případně jak rychle rozklad probíhá.

Jak dlouho vydrží mrtvé prase v kleci 300 metrů pod hladinou moře?

Kanadští vědci se v rámci výzkumu z roku 2012 rozhodli do mořské vody v hloubce 300 metrů ponořit mrtvé prase v kleci. Kdo by čekal, že prvních pár dní se nic zajímavého dít nebude, je na omylu. Živočichům v Sališském moři stačil přibližně týden na to, aby z těla zbylo jen několik kostí. Práci rozkladačů zbytků odvedou malí i velcí mořští tvorové perfektně. 

Při takovém pádu letadla do moře nemají potápěči a pátrací týmy ani týden na to, aby těla obětí nalezli. A i když je za pár dní záchranáři najdou, nebude to hezký pohled. Tak zkrátka funguje koloběh přírody.

Úvodní foto: Freepik.com
Zdroj: OceanNetworks

Přečtěte si také