Jak vybrat cyklocomputer na kolo? Malý počítač dokáže divy

Computer na kolo neboli cyklopočítač patří mezi základní cyklistické vybavení. Je vhodným zařízením jak pro zkušené cyklisty, tak i pro ty, které s tímto typem sportu teprve začínají. V současné době nabízí cyklopočítače mnoho funkcí a možností. Pokud si lámete hlavu s tím, jaký computer na kolo vybrat, přečtěte si následující článek, který vám s výběrem pomůže.   

Cyklistika se stává čím dál oblíbenějším sportem. Může za to i pandemie koronaviru, která nás vyhnala z fitness center do přírody a za aktivitami, které jsme dlouhé roky odkládali. Mezi často vyhledávané vybavení patří tzv. cyklopočítač, který slouží k měření řady hodnot ohledně fyzického stavu jezdce a ohledně aktuální trasy.

Cyklocomputery, jak se malým zařízením mj. říká, dokáží ukazovat pozici na mapě, rychlost, okolní teplotu, stoupání či třeba nadmořskou výšku. Důležité je také monitorování výkonu, kdy je možné srovnat svůj výkon se svými předchozími, nebo proti cizímu výkonu a předhánět se tak např. s kamarády. V neposlední řadě umí zobrazit počet spálených kalorií, srdeční tep apod. Výbava se však samozřejmě liší kus od kusu. Sám jsem nadšeným cyklistou a bez této malé krabičky si nedovedu jízdu na kole představit. Jak cyklopočítač vybrat?

Důležité parametry při výběru cyklopočítače

Pokud už víte, zda si koupíte drátový či bezdrátový počítač, je důležité se také zaměřit na jeho nejdůležitější parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • přenos signálu,
  • funkce,
  • a pořizovací náklady.

Právě tyto parametry totiž rozhodnou, jaké modely budou připadat v úvahu a pomohou vám ujasnit si, co od cyklopočítače očekáváte.

Bezdrátový, nebo s kabelem?

Na současném trhu se můžete setkat se dvěma typy cyklopočítačů. Prvním z nich jsou drátové počítače. Jedná se o klasické provedení s kabeláží, díky které se přenáší signál z čidla do počítače. Výhodou jsou nízké pořizovací náklady a kvalita přenosu. Disponují také základními funkcemi s velmi jednoduchým ovládáním. Nevýhodou pak mohou být dráty, které nejsou esteticky ideálním doplňkem kola. Druhým typem jsou bezdrátové počítače, které nabízejí rychlou montáž a více funkcí. Jejich nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a možnost výpadku signálu během jízdy.       

Vedle volby drát/bezdrát je důležité také koukat po způsobu ovládání. Někdo rád dotykový displej, jiný preferuje tlačítka, která se snáze ovládají poslepu. Foto: Freepik

Funkce cyklopočítače

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru cyklopočítače jsou jeho funkce. Většina modelů nabízí základní funkce, kterými jsou hodiny, stopky, maximální rychlost, průměrná rychlost, denní ujetá vzdálenost, celková ujetá vzdálenost a celková doba jízdy. Tyto základní funkce jsou vhodné především pro rekreační cyklisty. Sportovcům a závodníkům se doporučuje sáhnout po pokročilejších počítačích, které nabízejí i speciální doplňkové funkce. Mezi nejoblíbenější funkce patří:

  • GPS,
  • mapové podklady,
  • teploměr,
  • výškoměr,
  • spotřeba kalorií,
  • podsvícení displeje,
  • měření srdečního tepu,
  • srovnání výkonů,
  • a přenos dat do PC.  

Hodně bude záležet i na konkrétní značce. Mezi dražší, ale nejlepší jsou značky typu Garmin, Sygma či Lezyne. Z levnějších pak stojí za zmínku např. Mio. U některých elektrokol je cyklopočítač základem výbavy. Pokud tedy pořizujete cyklopočítač k elektrokolu, nejprve si ověřte, zda již není v balení. Jak vybrat elektrokolo detailně rozebrali kolegové z inSmart.cz. 

Kolik stojí počítač na kolo?

Pořizovací náklady jsou závislé především na množství vybraných funkcí, které od cyklopočítače očekáváte. Nejlevnější drátový počítač pořídíte přibližně od 200 Kč. Nejdražší drátové modely stojí až 2 000 Kč. Cena u bezdrátových počítačů se pohybuje od 200 Kč do 7 000 Kč. Výhodou dražších modelů jsou obecně širší možnosti využití, kdy je lze použít mj. i jako navigaci pro turistiku apod. 

Faktem zůstává, že řadu funkcí cyklopočítače dnes dokáže nahradit chytrý telefon. Pokud to s cyklistikou myslíte vážně, nemusí vás investice trápit. V opačném případě zkuste sáhnout po mobilních aplikacích typu Endomondo, Strava či Cyclers, které jsou dostupné pro Android i iOS telefony.

Úvodní fotografie: Pixabay

Přečtěte si také