Jste neustále ve stresu? Vyplavte endorfiny příjemnými aktivitami

Nervozita, vztek, výbuch nervů… A to vše pořád dokola. Pandemie vystavila většinu z nás nevídanému stresu. Chcete se uklidnit, začít fungovat, ale nechcete to řešit pitím alkoholu nebo zapálením cigarety? Pokud prožíváte těžké životní období a hledáte aktivity, u kterých zaměstnáte hlavu a takzvaně se „hodíte do pohody“, máme pro vás pár tipů, jimiž se můžete inspirovat.

Podvědomý stres je zabiják. Dokáže nás požírat, brání nám v efektivitě a jindy aktivního člověka umí proměnit v uzlíček nervů. Potvrzuje to i český Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ), který v souvislosti s pandemií varuje před nárůstem případů depresí a zhoršení duševního stavu populace. Nastupující pěkné počasí společně s příjemnými aktivitami dokáže divy. Připravili jsme pro vás několik tipů.

Sportujte a cvičte

Sport je ideální aktivitou, při které nejen vypnete hlavu a vybijete veškerý vztek, ale také pracujete na své postavě – budujete sílu, vytrvalost, fyzickou kondici, spalujete kalorie a zlepšujete své výkony. Při sportování jsou vyplavovány endorfiny, neboli hormony štěstí, díky kterým se budeme cítit šťastní a spokojení. Sportovní aktivity se řadí mezi nejdoporučovatelnější aktivity, které můžete k uklidnění zvolit.

Chybí vám fitness centra? Zkuste vyhledat na YouTube váš oblíbený druh cvičení a možná budete překvapeni. Foto: Freepik

Naučte se hrát na hudební nástroj

Nemusíte být žádný hudební virtuóz, můžete být začátečníkem při hře na klavír, kytaru nebo flétnu. Hudba a hra na hudební nástroj vás přenese do světa klidu a harmonie. Učením se na nástroj se navíc oprostíte od starostí a soustředíte se pouze na hru a noty.

Tanec dokáže divy

Tanec by se mohl řadit pod sportovní aktivity, je to pohyb, při kterém se vybijete a nabijete pozitivní energií. Hudba sama o sobě má kouzelné účinky na naši mysl, zkuste si zapnout svou oblíbenou, rychlou a veselou písničku a mít špatnou náladu se smutným výrazem, naopak při poslechu svých oblíbených písní včetně tancování zapomenete na veškeré starosti a užíváte si přítomný okamžik.

Změňte realitu a přečtěte si knihu

Čtení knih vás zanese do jiné reality, reality dané knihy, proto doporučuji číst motivační, romantické, veselé knihy především s dobrým koncem. Ve špatném životním období nechcete číst tragédie, které Váš smutek prohloubí. Vybírejte si veselé knihy, které Vám vykouzlí úsměv na tváři nebo knihy motivační a inspirativní, které Vám pomůžou s problémy a se smyslem života.

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ – George R. R. Martin. Foto: Freepik

Rozptýlení u hraní her

Hraním her, ať už deskových, počítačových nebo konzolových, zapomene na všechny problémy a soustředíte se pouze na hru. Při hraní her člověku příjde hodina času jako pět minut, proto si hlídejte čas hraní, nechcete strávit u počítače celý život, ale hodina hry vás uklidní a přinese čas relaxace, čas od starostí a problémů.

Na hry a zábavu se zaměřuje český obchod FYFT.cz (ze zkratky Fill Your Free Time). Naleznete tam široký výběr deskových her i výrobků pro zábavu a volný čas. Po konci pandemie nabídne obchod vedle kamenných poboček a e-shopu ve svých prostorech opět i místo k setkávání a nejrůznějším workoshopům či turnajům.

Vyražte do přírody

Procházka v parku, vyvenčení psa i delší tůra na čerstvém vzduchu jsou aktivitami, kterou doporučují odborníci po celém světě. Zeleň volnost pohybu dělají své a obzvlášť tehdy, trávíte-li jinak celé dny zavření doma. Přítomnost mazlíčků a zvířat patří mezi oblíbené druhy terapie a pokud vám dělá společnost nějaký ten čtyřnohý přítel, je vše o poznání snadnější. Navíc máte skvělou motivaci vyrazit ven.

Úvodní fotografie: Freepik
Zdroj: Redakce ViralSvet.cz, Seznam Zprávy

Přečtěte si také