Jak nepřijít o peníze za dovolenou: Máte nárok na zrušení kvůli pandemii?

Není už je jasné, že dovolenou mimo Českou republiku spíše většina z nás raději zruší, nebo spíše bude muset zrušit. Zrušení dovolené kvůli virové epidemii je nepříjemné, ale nemusí nutně udělat díru do vaší peněženky. Jaké pojišťovny vám vyplatí náhradu i v případě zrušení cesty kvůli epidemii a jaké pojišťovny v České republice vám naopak nedají nic?

Pokud stále přemýšlíte nad nákupem dovolené v zahraničí a máte obavy z dalšího vývoje epidemie, můžete si cestu pojistit. Ačkoliv totiž většina pojišťoven dala od epidemií a pandemií ruce pryč, stále existují takové, které vám umožní cestovní pojištění s krytím storna sjednat.

Cestovní pojištění storna kvůli koronaviru

Některé pojišťovny, které ještě nedávno svým cestovním pojištěním pokrývali i storno v případě virové epidemie, již tuto možnost nenabízí. Patří mezi ně např. pojišťovna Kooperativa, která dočasně pozastavila pojištění storna v rámci cestovního pojištění. Všichni, kdo si pojištění stihli sjednat, však mohou být v klidu. Smůlu mají pouze noví zájemci, a to i v případě jiných důvodů storna.

Stejný krok učinila pojišťovna Slavia, která do odvolání prodej pojištění storna pro nové zájemce zrušila. I zde platí, že již sjednané smlouvy mají krytí platné.

Kde vás ještě pojistí před stornem cesty z důvodu epidemie?

Možnosti naštěstí stále existují. Jednou z nich je pojišťovna Generali Česká pojišťovna, kde si lze bez problémů sjednat novou smlouvu. Podobně mohou být v klidu klienti českých cestovních kanceláří, kteří mají nárok na vrácení plné ceny dle občanského zákoníku ( samozřejmě za určitých podmínek).

Pokud jste si letenky zakoupili sami, a není tomu více než 3 dny, můžete svou cestu stále pojistit a ochránit tak svou investici do dovolené. Pojištění storno poplatků je totiž jedinou možností, jak své prostředky v případě zrušení cesty z důvodu epidemie získat zpět. Aerolinky a dopravci obecně mají ve svých podmínkách doložku o tzv. vyšší moci, kdy nemusí zákazníkovi nic vracet. A za tuto vyšší moc je považována např. přírodní katastrofa či epidemie a pandemie.

Nárok nicméně na nejrůznější kompenzace za zpoždění letu mít můžete i tak. Stačí oslovit odborníky, kteří váš případ ověří a zjistí, na jaké odškodnění máte případně nárok. V Česku takové odškodnění provádí např. společnost Votum Centrum Odškodnění.

Kdo vám kvůli zrušení z důvodu epidemie nic nedá?

Ve svých podmínkách epidemii jakožto výjimku jasně zmiňuje hned dvojice pojišťoven, a to Axa a Allianz. Obě pojišťovny si tak dávají prostor nehradit z důvodů epidemie zákazníkům jakoukoliv náhradu. 

Další pojišťovny nemají epidemie a pandemie mezi pojistnými událostmi. Nelze tedy očekávat, že by zákazníkům v případě nastálé situace poskytly náhradu. Před sjednáním cestovního pojištění se ujistěte např. na infolince, že epidemie a pandemie jsou zahrnut mezi pojistné události. Pokud ne, poohlédněte se u konkurence.

Najdou se i případy, kdy pojišťovny vyhlásili příslib poskytnout zákazníkům storno i nad rámec svých podmínek. Pojišťovna Uniqa nad rámec podmínek svých smluv proplatí až 80 % uhrazených, ale nečerpaných cestovních služeb.

Kryje cestovní pojištění nákazu koronavirem Covid-19? 

Na rozdíl od storna je zde situace mnohem lepší. V případě nakažení koronavirem kryje léčebné výlohy naprostá většina pojišťoven. Pozor si musí cestující dát na varování úřadů – pokud je do dané země doporučeno nejezdit a pojištěnec se do země i přes toto varování vydá, může pojišťovna krytí výloh odmítnout. 

Pokud epidemie vypukla až poté, co jste do země vycestovali, můžete být opět v klidu. Mezi výlukami má pandemie např. ERV Evropská pojišťovna a nedávno tomu tak bylo i v případě ČSOB Pojišťovna. Ta však obrátila a nedávno vydala příslib, že pojistné plnění vyplatí při epidemii či pandemii. Pokud bychom však měli předpovídat jak budou vypadat letní prázdniny většiny z nás, dál než na Moravu to zatím příliš nevypadá. Pro mnohé to bude vzpomínka na doby, kdy se za hranice příliš cestovat nedalo.

Přečtěte si také