Chcete koupit dýchací roušky proti virům? Obyčejné nestačí, vyberte ty správné

Přestože je panika způsobená šířením koronaviru v tuto chvíli neúměrná skutečné hrozbě, lidé vykupují dýchací roušky a zásoby obchodníků mizí. V Česku je podle statistik Trendy Google zájem o dýchací roušky na maximu za posledních 10 let. Jaké má smysl kupovat?

Jaku uvádí lékaři, běžná látková rouška je spíše placebo. Vhodná je spíše pro nemocné, aby kašláním nešířili nákazu dál. Pokud však hledáte roušku fungující proti virům, které jsou výrazně menší než bakterie, je třeba koukat na speciální protivirové roušky se speciálními filtry.

Roušky a respirátory proti virům

Rozhodně nelze spoléhat, že jednorázové papírové roušky pomohou proti koronavirům či běžným chřipkovým virům. Jednorázová rouška chrání několik desítek minut a následně navlhne, čímž se sníží její účinnost. 

Ideální jsou tedy látkové respirátory s ventilem pro výdech. Takové respirátory chrání před vdechnutím virů a zabraňují zvlhnutí a snížení účinnosti. 

Roušky vyrobené z nanovláken často využívají karbonové membrány, které zachycují pachy, viry, smogové částice i bakterie. Běžně je využívá armáda, lékaři či třeba hasiči. V asijských městech se znečištěným ovzduším pak lidé běžně tyto roušky nosí, aby ochránili své zdraví.

Jaký typ roušky vybrat?

V popisu roušky sledujte informace i filtraci virů a toxických látek. Abyste měli skutečnou jistotu, chtějte ideálně produkty s typem filtru s filtrační třídou P3 – FFP3, která slibuje filtraci virů a karcinogenů. Tyto roušky doporučuje i WHO. Třídy P1 a P2 nejsou pro filtraci virů plně dostačující.

Kde roušky koupit? Na českém trhu je nyní problém s vyprodáním veškerých zásob e-shopů. Poptávka na našem trhu totiž běžně není příliš velká a prodejci nebyli připraveni. Velcí prodejci, jako je Alza.cz slibují naskladnění svých zásob do 1 týdne. Vyhledávat produkty a e-shopy s maskami můžete např. díky Zboží.cz. Stačí dát vyhledat “FFP3” či “dýchací maska”.

Česká republika má v tomto ohledu výhodu, neboť patříme mezi země s množstvím firem zabývajících se výrobou nanovláken a nanotechnologií jako takových. Nutno zdůraznit, že nošení roušky zatím není v České republice nutné a panika je zbytečná. Kdo se však bojí, může si nějakou tu roušku do zásoby samozřejmě pořídit.

Zdroj: HSA

Přečtěte si také